1-3 YAŞ ARASI DÖNEMDEKİ ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP SECİMİ NASIL OLMALI?

fb_img_1477532069655

  • 1-3 yaş aralığındaki çocuklar bu dönemde olaylara daha çok dahil olmak ve hatta olaylarda baskın karakter olmak isterler. Bu durum kitap okuma saatlerindeki paylaşımlarda da kendini gösterir. Bu nedenle; çocukların ilgisini çeken konularda ve yazı karakteri az olan kitapları seçmek çocuğun bildiği ya da anladığı konular aracılığı ile daha cok katmasını destekler.
  • 1-2 yaş arasında uyku, banyo, yemek saati gibi günlük tekrar edilen aktiviteleri konu alan resimli, dokusu olan ve saglam kitaplar tercih edilmeli iken 2-3 yaş arası dönemde artık sayfaları çevirmeyi öğrenmiş olan ufaklıklara kolay hatırlayabileceği ve böylece yalnızken de “okuyabileceği” kitaplar seçmekte fayda var.
  • Aile bireyleri ve birbiri ile ilişkilerini konu alan kitaplara ek olarak hayvanların resimlendiği kitaplar genel olarak bu yaş grubunun ilgisini çekse de her çocuğun kendine özgü olduğu göz önüne alınarak arabalar, bebekler, uçaklar vb. özel ilgi alanlarını konu alan kitaplar da çocukların kitaplara alışmasını destekleyecektir.
  • Son olarak; aile bireylerinin ya da sevdiği karakterlerin yer aldığı evde birlikte yapılmış kitaplar ve birlikte söyleyebileceğiniz ritm kitapları da bu dönem çocuklarının vazgeçilmez tercihleri arasında yer almaktadır.

 

(Visited 99 times, 1 visits today)