MO WILLEMS

5 yaşındaki oğlum ve 2 yaşındaki kızımla elimizden geldiğince çok ve çeşili kitaplar okumaya çalışıyoruz. Yaşadığımız yerde en yakını 6 dk. ve diğerleri 15-20 dk. mesafelerde birçok çocuk kütüphanesi bulunuyor. Bu nedenle, kitalara erişim konusunda herhangi bir sorunumuz ve sınırımız yok.

20161016_131902
ONONDAGA FREE LIBRARY

Okuduğumuz farklı kitaplar içinde illaki her çocuk gibi bizimkilerinde vazgeçilmezleri oluyor. Şu ara bu konuda öne çıkan kitaplar ise Mo Willems’ın Pigeon (Güvercin) serisi kitapları.

20160924_122549
BARNES & NOBLES BOOKSTORE

Kitaplardan kısaca bahsedeceğim ama en az kitaplar kadar Yazarlarını tanımayı da çok önemsiyorum. Yazarı tanıdıkça kitaba olan samimiyetim ya da başarısına olan fikirlerim şekilleniyor. Bu yazının amacı da Mo Willemsı farklı röportajjlarına dayanarak anlatmak. Böylece siz de kitaplarının 5 yaşındaki çocuğunuz üzerindeki etkisini daha net fark edeceksiniz.
Güvercin serisi kitaplarının ortak özelliği basit çizimi, belli başlı renk seçimi ve interaktif okuma stili. Kitaplarını ilk okuduğunuzda bocalayabilirsiniz. Sistemi çözdükten sonra ise defalarca okuduğunuz bir kitap haline geleceğine garanti verebilirim.
Mo Willems’ın ilk çoocuk kitabı Don’t Let the Pigeon Drive the Bus (Güvercin Otobüsü Kullanmasın). Karamaları ve fikir aşaması 1997’ye dayansa da 2003 yılında yayımlandı ve çok hızlı bir sürede hatrı sayılır bir üne kavuştu. Aslında Güvercin çizimlerine başladığında Willems’ın hedefi bu kitaplaştırmak değilmiş. Her zaman yeni yıl zamanı akrabalarına ve arkadaşlarına dağıtmak için skeç defteri (sketchbook) hazılarmış ki Güvercin Otobüsü Kullanmasın! da bu defterlerden biriymiş.

pigeon_bus_spread_lg
http://m.pigeonpresents.com

Sonrasında çocuk kütüphanesinde kütüphaneci olan eşi bu karalamaları çocuklara okumuş ve çocuklar bu kitaptan çook hoşlanmışlar. Bunun üzerine Willems soluğu yayınevlerinde almış. Neredeyse hepsi kitabı ”alışılmadık” bulduğu için yayımlamayı kabul etmemiş. Ancak bir tanesi gülerek okuduğu kitabın tam da ”alışılmadık” farklı bir tarz olduğu için basılması gerektiğini söylemiş.
Aslında Güvercin fikri, çocuk kiapları yazmak hedefi ile eğitim almaya gittiği Oxford’da ortaya çıkmış. Büyük bir azimle hiç durmadan çizimler yaparken yaptığı bir Güvercin karalaması ona ” Bırak başka şeyler hakkında uğraşmayı, beni çiz. Eğlenceli olan benim” demiş. Yazar Güvercin karakterinin çok da kontrol edebildiği bir karakter olmadığını ve serinin kitaplarına dair fikirlerin planlı ortaya çıkmadığını anlatıyor.

0715_mowillems_mumanis_oneuseonly
http://www.atlantamagazine.com/news-culture-articles/see-the-pigeon-and-other-mo-willems-art-at-the-high-museum-of-art/

Aslında beni bu seriye ve yazara en çok bağlayan nokta şu ki;
Willems kitap yazmakla ilgili birçok kuralının olmadığını çünkü, özgün olmak istediğini söylüyor. Aslında kitap yazarken tek kuralının; ana karakterin 5 yaşındaki bir çocuk tarafından algılanbilir şekilde çizilebilir olması olduğunun altını çiziyor. Çünkü çocuklar ana karakterlerini kopyalayabilsin istiyor.

Bu benim için çok hayret verici ve hoşuma giden bir açıklama. Çocuklar Çizdiklerimi Kopyalasın İstiyorum! Çünkü kendisi de çocukluğundan Charli Broown ve Snoopy karakterlerini defalarca ve sıkılmadan her gün kopyaladığını söylüyor.

20160927_115807
Mo Willems’a göre kitap sadece okunacak birşey olmamalı! Kitap aynı zamanda oynanabilen birşey olmalı. Çocuklar tekrar tekrar okuyarak tüketmeli kitapları. Kitaplar çocuklar için daha yaratıcı süreçlere açılan kapılar olmalı.

Elinde çocukların kurguladığı Güvercin hikayelerinden birçok örnek olduğunu söylüyor. Bizim evde oğlumun hayalgücü ile ürettiği versiyonlardan örnek vereyim ben de:

  • Güvercin Elma Suyu İstiyor
  • Güvercinin Uçak Kullanmasına İzin Verme
  • Güvercin yüzmek istiyor

Williems çocukların kendi karakteri ile ürettikleri ile heyecanlandığını, böylece ana karakterin dünyayı dolaştığını ve bunun çok önemsediğini vurguluyor röportajlarında.

20161019_121342

NEDEN MO WILLEMS OKUMALIYIZ?

”Çünkü eğer siz benim kitaplarımı okursanız, benim karakterlerimi çizmeye başlarsınız ve sonunda belki SİZ bir kitap yazarsınız ve ben de onu okurum. Bu harika olmaz mı?” Mo Willems…

(Visited 20 times, 1 visits today)