SAYFALARDA GEZINTI (PICTURE WALK)

Sayfalarda gezinti ya da “picture walk” nedir?

storytime-image

Resimli çocuk kitaplarının farkı şudur ki; hikayeleri sadece okumazsınız, aynı zamanda görür, inceler ve keşfedersiniz. Zaman zaman yazılı metinden daha çok ilgi çekebilir sayfalardaki küçük ayrıntılar.

Picture Walk, daha önceden okunmamış resimli bir çocuk kitabını resimleri üzerinden keşfetme çalışmasıdır.

Yararları nelerdir?

  • Çocukları yeni hikayeye hazırlar.
  • Çocukların hikayenin nerde ve hangi zamanda geçtiğine, karakterlerin kim olduğuna ve hangi olayların konu edildiğine dair resimler aracılığı ile fikir yürütmelerini sağlar.
  • Sayfalardaki görseller ile çocuğun gerçek yaşamdaki deneyimlerini eşleştirmesine yardımcı olur.
  • Yeni bilgi ve kelimeler bu yöntem ile çocuklara öğretilebilir.

Nasıl yapılır?

20150825_132434

Çocuğunuzun keyif alacağı bir kitap seçerek işe başlayabilirsiniz. Ancak kitapta dikkat etmeniz gereken metin kısmı ile görsellerin paralel olması ve resimlerde hikayeye ilişkin ayrıntıların bulunmasıdır.

Okumaya başlamadan önce uygulayacağınız bu yönteme ilişkin çocuğunuza bilgi verebilirsiniz. Önce resimlere bakıp masal hakkında birlikte fikir yürüteceğinizi ve sonra kitabı okuyarak tahminlerinizi hikaye ile karşılaştırabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Öncelikle kapak resmi ile başlayıp çocuğunuzdan gördüklerini anlatmasını isteyin.

Daha sonra her bir sayfada 5N1K soruları ile devam edebilirsiniz. “Bu kız burda ne yapıyor?” “Tavşancık nereye gidiyor?” “Elma kendini nasïl hissediyor?”…

Bazen çocuğunuz sorulara cevap vermekte zorlanabilir. Böyle durumlarda siz, onu teşvik edecek yorumlar yapmaya özen göstermelisiniz. “Acaba bu çocuk kendini nasïl hissediyor?” “Aaa.. baksana ağzına ve gözlerine?” “Galiba keyfi yerinde :)”

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çocuğunuzun hikaye ile paralel cevap vermesini beklememek olacaktır. Bu yöntem çocukların hayalgücü egzersizi niteliğindedir ve tek bir doğrusu yoktur. Masalda aslan tavşanı kovalıyordur; çocuğunuz yarış yaptıklarını düşünür. Bu durumlarda yeni fikirlerini eleştirmeden başka zihin açıcı sorularla çocuğunuzun kendini ifade etmesine ve daha ayrıntılı düşünmesine yardımcı olamlısınız.

Diğer bir önemli nokta, resimlere ilişkin soruların hepsini her sayfada sormamak. Bir sayfada karakter ile ilgili konuşup, bir diğerinde mekan üzerine sorular sorabilirsiniz. Arada sayfa atlamanızda mümkün. Böylece çocuğunuz sıkılmayacaktır.

Son olarak artık hikayeyi çocuğunuza okuyabilir ve zaman zaman tahminlerinize ilişkin durup konuşabilirsiniz.

(Visited 125 times, 1 visits today)