MAKUL BİR BÜTÇE İLE EVİNİZDE ÇOCUK KİTAPLIĞI KURMANIN 6 YOLU

Çocukların (doğduğu andan itibaren) okulöncesi dönemde kitaplarla tanışması ve düzenli bir ilişki içinde olması artık herkesce kabul edilir bir gerçek.

Özellikle günlük rutini içerisinde masal saatlerine yer verilmesinin hem anne-baba ile sosyal ilişkilerinin hem de temel yeteneklerinin gelişiminde önemli rol oynadığını da görmekteyiz.

Hal böyle olunca, her çocuğun evinde gerek aile bireyleri ile gerekse kendi kendine vakit geçireceği bir kitap okuma köşesi olmalı.

kids-reading-nook-19

Ancak farklı sosyo-ekonomik bir toplumda her çocuğun benzer bütçe ile bu köşesi için kitaplık oluşturabilmesi pek mümkün değil.

İşte tam da bu noktada “daha makul bir bütçe ile çocuğunuza yeterli bir kitaplık nasıl oluşturursunuz?” sorusunun ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz;

1. KÜTÜPHANELER

Tahmin edersiniz ki ilk seçenek kitaplara tamamen ücretsiz ulaşabildiğiniz çocuk kütüphaneleridir.

20161130_100630

Gün geçtikçe büyüyen ve buna bağlı olarak ilgisi ve yetenekleri değişen çocuğunuzla paralel olarak yenileyebileceğiniz kitaplığınız için en ideal kaynak çocuk kütüphaneleridir.

2. ÇEKİLİŞLER

Sosyal Medya; günümüzde doğru kullanıldığında çeşitli imkanlar sunan bir araçtır. Kitapseverler için düzenlenen çekilişlerle evinize kadar gelen ücretsiz kitaplar ile kitaplığınızı zenginleştirmeniz mümkündür.

3. İKİNCİ EL KİTAPLAR

Ülkemizde yavaş yavaş yaygınlaşan ikinci el alım-satım ABD gibi birçok ülkede yaşamın içinde gayet sıradan bir eylemdir. Özellikle ABD’de yaygın olan “garage sale”lerde çok kaliteli kitaplar bulunabildiği gibi bu alanda uzmanlaşmış web siteleri de uygun fiyata kitap bulabilmek için faydalı araçlardır.

Ayrıca ülkemizde adı ile ün yapmış ikinci el kitap satan pasajlara da uğramak hem huzur verir hem kitaplığınıza fayda sağlar.

4. İNDİRIMLİ KİTAP (BOOK SALE)

Kitapevlerinin yılın bazı dönemlerinde yaptıkları büyük indirimleri takip etmekte fayda vardır. Benzer şekilde kitap fuarları da bu konuda önemli etkinliklerdir.

ABD’de kitapevlerinim yanı sıra en çok rağbet gören etkinlik kütüphanelerin yaptığı indirimli kitap günleridir ki buralar kitap ve ona bağlı her türlü eğitsel öğenin bulunduğu yerlerdir.

ABD’de keyifli bir book sale deneyimi okumak için tıklayınız.

5. PAYLAŞMAK

images

Diğer bir yöntem ise paylaşmaktır. Çocuğunuzun artık ilgilenmediği kitaplarını tanıdığınız daha küçük çocuğu olan birine verebilir hatta bu şekilde iş yerinde, okulda, mahallede zincirler kurabilirsiniz.

6. HEDİYELER

shutterstock_116870989

Son olarak, en pratik yöntem Hediyelerdir. Doğumgünü, bayramlar, yılbaşı gibi özel günlerde çocuğunuza hediye alacak olan eş-dost ile konuşarak hediye seçimlerini kitaplardan yana kullanmalarını isteyebilirsiniz. 😊

(Visited 76 times, 1 visits today)