Kütüphanelerde Üretim Mekanları-Fab Lab Örneği

Günlük yaşamda zaman zaman ustalık gerektiren durumlarla karşı karşıya kalırız. Özellikle büyük şehirlerde git gide azalan küçük esnaflar ve zanaatkarlar; çok basit bazı sorunlar için bin takla atmamıza neden olur.

Örneğin; çocuğunuz bir gün oyum oynarken perdeyi çeker ve korniş düşer ya da evinizin bir köşesine yeni bi hava vermek için iki minik yastık kılıfı dikmek istersiniz, yeni bir avizeniz ya da çocuğunuzun o çok istediği led aydınlatma sistemini kurmak için biraz elektrik bilgisine ihtuyaç duyarsınız… Sadece problem ve ihtiyaç değil, bazen yeni bir hobi ararsınız bazen hobinizi yalnız yapmamak için arkadaş…

İşte Makerspace olarak bilinen ve Üretim Mekanı olarak çevirebileceğimiz bu mekanlar böylesi ihtiyaçlara cevap olarak gündeme gelmiştir.

Üretim Mekanları (Makerspaces) bünyesinde ilgili ekipmanların bulunduğu toplum merkezleridir. Amaç, halkın bir araya gelerek sosyalleşmesi, iletişim kurarak öğrenmesi ve üretmesidir.

Farklı ülkelerde farklı birimler kapsamında verilen bu kamusal hizmetin ABD’de en keyifli mekanı KÜTÜPHANELER.

Fayetteville Free Library bunyesinde 3 farklı üretim mekanı bulunuyor:

  • Little Makers
  • Creation Lab
  • Fab Lab

Hepsi birbirinden kapsamlı olan bu üç programdan bugün Fab Lab ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Fab Lab bünyesinde; 3D yazıcı ve tarayıcı, dijital kesici ve oyma ekipmanları, dikiş makinaları, Sanatsal Aktivite (örgü, müchever, aşçılık vb.) Malzemeleri, Elektrik-Elektronik araçları, Bilgisayarlar ve STEM kitleri bulunmaktadır.

Fab Lab’ın genel amacı, aynı mahalle-ilçe-şehirde yaşayan insanların bir araya gelerek hayal ettiklerini yapabilmeleri için bilgi almaları, öğrenmeleri ve üretmeleridir. İletişim, Paylaşma, Öğrenme, Üretme…

Bu mekanda her bir bölüm insanı heveslendirmeye yetiyor. O yüzdendir ki ağaç işçiliğinyapan birini 3-5 gün sonra dikiş makinasının başında bulabiliyorsunuz. 😁

3D yazıcılar haricinde benim en çok ilgimi çeken kısım Dikiş bölümüydü. 9 adet dikiş makinası, ütü ve ütü masası, makas, iğne vb. malzemeler, bağışlanmış kumaşlar, düğmeler ve iplerle insana birçok ilham veriyor bu bölüm.

7 yaş ve üstü herkesi  kullanımına açık olan dikiş makinalarını kullanmadan sertifikalı birinden ortalama 45dk. süreli bir eğitim alıyorsunuz. Eğitimi geçerseniz, size de sertifika veriliyor ki bu ne zaman isterseniz gelip dikiş dikebilirsiniz anlamına geliyor.

Sadece dikiş için birbirinden keyifli dersler, etkinlikler, kulupler ve programlar bulunuyor. Aslında bu işin en keyifli yanı yerel toplumda varolan gönüllü vatandaşların yine aynı toplum ile bilgi paylaşımı. Bu sayede toplum kendi içindeki bilgiyi kendini yetiştirmek ve geliştirmek için kullanıyor.

Henüz üst komşusunu görmemiş, alt komşusunun ne iş yaptığını bile bilmeyen ve birbirinden uzaklaşmış kentlerde böylesi bir yapının topluma sayısız faydası olacağï aşikardır.

Peki bu merkezler için neden kütüphaneler sorusuna gelince;

KÜTÜPHANELER aynı toplumdaki HERKESİN her konudaki bilgiye erişebileceği, sosyalleşebileceği ve yeni şeyler öğrenebileceği güvenli ve ulaşılabilir kamusal mekanlardır, OLMALIDIR!

Bilgi nasıl ucu açık ve kendini sürekli yenileyen geliştiren bir kavramsa… bilgiyi sunma görevindeki Kûtüphaneler de yelpazelerini genişletmek ve geliştirmek zorundadırlar.

Benim gördüğüm; kütüphaneler aracılığı ile oluşan toplumda BEN yerine BIZ duygusu gelişiyor. Böylece yardımlar ve bağışlar artıyor ve bağışlanan malzemeler ve yerel gönüllüler ile yardım kuruluşlarına birçok farklı ürün farklı proje başlıkları ile sağlanıyor.

Örn. Barınaktaki hayvanlar için yatak ya da evsizler için battaniye gibi.

Ve son olarakk… Yeni Yıla Nostaljik Kartpostal ile sevgilerimizi göndereceğimiz kişi;

Özden EŞKİ KARAKAYA

@peksiimet

Tebrikler… Adres bilgilerinizi DMden bekliyorum😉

(Visited 27 times, 1 visits today)