ÇOCUK KÜTÜPHANESİNDEN 0-3 YAŞ KİTAP LİSTESİ

 

Bir önceki yazımda bebekler için masal saatlerinde verilen 100 kitap listesinden bahsetmiştim. Bu yazımda listenin içeriğini anlatmak istiyorum. Liste; bebeklik (0-12 ay) ve toddler (1-3 yaşlar) dönemlerinde okunabilecek kitaplardan oluşuyor. Kitaplara geçmeden önce, listenin başında verilen genel tavsiyeleri özetlemek istiyorum:

• İlk ve en çok vurgulanan öneri; gün içinde çocuğunuzla kitap okumak için belirlenmiş özel bir zaman diliminiz olsun. Telefonların ve ekranların kapandığı, sadece okumaya ayrılan 15-20 dakikanın, çocuğun hayal dünyasına ve gelişimine önemli katkısı olacaktır.
• İkinci tavsiye yavaş okumanız. Resimleri ve hikayeyi sindirmesi ve eğlenebilmesi için yavaş yavaş okumanız önemli.
• Okurken parmağınızı kullanmanız tavsiye ediliyor. Kelimeleri parmağınızla işaret edin, objeleri ve renkleri isimlendirin, nesneleri parmağınızla sayın.
• Son olarak, okuduğunuz hikaye ile alakalı çocuğunuzla sohbet edin. Sorular sorun, hikayeden sonra neler olabileceği hakkında beraber tahminler yürütün ve eğlenin!

Gelelim kitaplara ve kitapların nasıl gruplandırıldığına. Liste hazırlanırken bebeklerin her aşamaya hazır oluş süreçleri dikkate alınmış.

İlk grup kitaplar; “hoşgeldin bebek kitapları” olarak adlandırılıyor. Tavsiye edilen okuma şekli ise, bebeğinize sarılarak resimler hakkında konuşmak ve bebeğin kitabı tutmasına izin vermek.

İkinci grup kitaplar; boool bol ten teması, paylaşma ve sevgi temaları içeren kitaplar. Örneğin ; “ On Mother’s Lap (Ann Herber Scott)”, “Hug (Jez Alborough)”, “Mommy Loves Her Baby, Daddy Loves His Baby (Tara Jaye Morrow)”.


Üçüncü grup kitaplar; kendini, bedenini ve diğer canlıları tanımaya başlangıç kitapları. Örneğin, “Eyes, Nose, Fingers, and Toes (Judy Hindley)” ki bu kitap bebeklikten okul öncesi döneme kadar okunabilecek bir kitap. En güzel özelliği ise, kitapta resmedilen çocukların tek tip olmaması. Asyalıdan, Afrikan Amerikan çocuklara kadar çeşitli millet ve ırklardan çizimlerle, hepimizin farklılıklarımızla güzel olduğunun mesajını veriyor.


Bir diğer grupta ise; dünyamızı tanımaya yardımcı olacak kitaplar gruplanmış. Yaprakların dokulusunu, Kar tanelerinin nasıl düştüğünü, uçakların havaalanında, trenlerin raylarda tüm detaylarıyla resimlendiği kitaplar bu grupta yer almakta.

Sabah uyandığımız vakitten, gece uykuya dalana kadar yaptığımız günlük aktivitelerin eğlenceli ve canlı çizimlerle anlatıldığı kitaplar ise başka bir grupta toplanmış. Kendi kendini temizlemeye çalışan, ama bunu yaparken hayvanları taklit ederek daha da kirlenen “ The Dirty Little Boy (Margaret Wise Brown) bir klasik ve bu gruba eklenmiş. Yemek seçen çocuklara okunabilecek eğlenceli bir hikaye “ Eat up, Gemma” da bu grupta yer alıyor.

Müzik, şarkı, tekerleme, türkü… Çocuklarımızı mümkün olduğunca farklı ritimle tanıştırmanın önemini hepimiz biliyoruz. Evde beraber söyleyip eğlenebileceğimiz şarkıları yer aldığı kitaplar ise başka bir grupta toplanmış. Bizim Ali Baba’ya tekabül eden “ Old MacDonald” oğlumun favorisi 😄

Benzer bir grupta ise klasikleşmiş çocuk şarkılarını görsellerle anlatan kitaplar listelenmiş. Bu grupta yer alan “Twinkle Twinkle Little Star” parlak çizimleri ve şarkının durma yerlerine göre ayarlanmış sayfaları ile güzel bir uyku öncesi kitabı.
Uyku öncesi demişken, elbette ninnilerin ve uyku masallarının yer aldığı kitapları atlamak olmazdı. İyi bir uyku öncesi rutini kitaplarla ve iyi geceler öpücüğü ile son bulur çünkü. Çocukları huzurlu bir uykuya göndermek için anne babaların yararlanacağı türden kitaplar ayrı bir başlık altında yer alıyor.

1-3 yaş arası çocukların bitmek bilmeyen enerjisini atmasına yardımcı olan kitaplar ise “hareket et” bölümü için kurgulanmış. Bu bölümü özellikle çok sevdim. -30 lara varan kış günlerinde evde geçmek zorunda olan zamanımızı renklendirecek türde kitaplar var. Mesela “Toddlerobics” ile jimnastik yapan çocuklara eşlik edebilir, onlarla dans edebilirsiniz.


Ve son grupta renkleri, harfleri, ve sayıları öğrenmeye yardımcı olacak kitaplar listelenmiş. Okul öncesi çocukların eğlenerek öğreneceği 12 kitap bulunuyor listede.

Kütüphanenin ilk hikaye saatimizde dağıttığı listeyi ve içeriğini sizlerle paylaştım. Her mahallede zengin bir çocuk kütüphanesinin bulunmasının bir avantajı da böyle güzel kitapları ücretsiz ödünç alabilmek, kendi okuma listemizi oluşturup hedefler koyabilmek, eğlenirken öğrenmenin tadını alabilmek.

Yazan: Beyza AKSU DÜNYA

KütüphaneŞİKAGO HALK KÜTÜPHANESİ-Uptown Branch

 

(Visited 110 times, 1 visits today)