Bir Kütüphane Kaşifi Nasıl Yetişir?

Bugüne kadar yerel kütüphane kullanımının çocuklarımıza uzun vadede kazandıracakları hakkında birçok paylaşımda ve fikir alışverişinde bulunduk. Peki nasıl iyi birer kütüphane kaşifi yetistirebiliriz? Nasıl kütüphaneleri çocuklarımız için heyecan verici ve eğlenceli mekanlar haline getirebiliriz? Bu konuda bazı öneriler paylaşmak istiyorum.

Rol model olmak: 

Uygulamadığımız bir davranışı çocuklarımızdan beklemek sonuç vermez.  Kütüphane kullanımı konusunda çocuğumuzun en önemli örneği bizleriz. Bu nedenle çocuklarımızla gittiğimizde, kendimize de kitap ödünç almalı, ödünç aldığımız kitabı çocuğumuzun göreceği şekilde okumalıyız. Kütüphane kullanımının hayatımıza nasıl bir tat getirdiğini ona hissetirmeliyiz.

Bir kütüphane kartı edinmek:

Çocuğumuzun ismine düzenlenmiş bir kütüphane kartı edinmeliyiz. Ücretsiz olarak edinecegimiz bir kütüphane kartıyla, çocuğumuz sayısız kitaba ulaşabilir. Kitap ödünç alma, kitaba sahip çıkma ve kitabı zamanında teslim etme rutinlere aşinalık kazanır, sorumluluk alır.

Sık sık ziyaret etmek ve mümkün olduğunca kütüphane aktivitelerine katılmak:

Kütüphaneyi tıpkı bir çocuk parkı ya da çocuğumuzun en sevdiği pizzacı gibi düzenli olarak gidilen bir mekan haline getirmeliyiz. Bu ziyaretlerle, çocuğumuz, kütüphanenin yoluna, çevresine, kütüphanecimize aşinalık kazanacaktır ve kütüphaneyi sahiplenecektir. Çocuklarımızla beraber katılabilecegimiz haftalık veya aylık kütüphane aktivitelerini arastirabiliriz. Hikaye saatleri, serbest oyun programları, kitap tartışmaları gibi programlar, çocuğumuzun kütüphaneye, dolayısıyla kitaplara olan merakını destekleyecektir.

Çocuğumuzun ilgisine uygun kitaplar seçmesine yardımcı olmak:

Kütüphane keşfine çocuğumuzun en sevdiği türden kitaplarla başlamak, kütüphane ziyaretlerini daha kısa sürede alışkanlığa dönüşmesine yardımcı olacaktır.

Kütüphanede aradığı kitapları, dergileri, ve diğer görselleri nasıl bulabileceğini öğretmek:

Kütüphanelerin düzenine, kitapları ve diğer görselleri sıralama sistemine aşina olmasını sağlayabilirsiniz. Sayıların ve sembollerin hangi rafı, hangi katı vs. işaret ettiğini çocuğumuzla beraber keşfedebilir, bir dahaki sefere aradığına daha kolay ulaşmasına yardımcı olabiliriz.

Kütüphaneden aktivite takvimi edinmek:

Her ay, kütüphane aktivitelerini sormayı, mümkünse takvim edinmeyi alışkanlık haline getirebiliriz. Ve bu takvimi evin görünür bir yerine asabiliriz.

Yerel kütüphaneye öneri ve taleplerde bulunmak:

Yerel kütüphanemizde çocuklar için aktivite mi yok? Kütüphaneler hepimizin ve biz sahip çıkıp kullandıkça gelişecektir. Kütüphanelerin eksiklerinin giderilmesi konusunda yapacağımız en etkili adım, sık sık ziyaret etmek ve önerilerimizi yetkililerle paylaşmaktır.

 

Herzaman aradığımız donanıma veya etkinliklere sahip kütüphanelere ulaşamayabiliriz ancak çocuklarımızın  kütüphanelere karşı heyecan duymasını sağlamak, var olan imkânları kullanmak, ve ihtiyaç gördüklerimizi talep etmek, eksiklikleri kapatmak yolunda yapabileceğimiz anlamlı katkılardır.

 

 

 

(Visited 110 times, 1 visits today)