TADIMLIK HİKAYELER: Süt Kitaplar

Geleceğimiz, ülkemizin ve dünyamızın mirasçıları çocuklarımızı dilsel ve düşünsel açıdan güçlendirmek ve okuma kültürünün gelişmesi adına birçok çalışma yapılıyor. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar arasında Slovenya’da uygulanan bir proje dikkat çekiyor.

Slovenya halkının daha fazla okumasını teşvik etmek amacıyla ülke genelinde yeni bir proje hayata geçirilmiş. “Süt Kitapları” (Milk Books) isimli bu projede süt kutularının üzerine basılan hikayeler sayesinde insanların okuma sevgisini artırmak, hikaye okuma alışkanlığını kazandırmak amaçlanıyor. Cep telefonları, tabletler, bilgisayar oyunları ya da diğer popüler yeni çağ teknolojileri yerine çocuklarla birlikte kitap okumaya daha fazla ilgi duyulması hedefleniyor. Bu proje kapsamında süt kutuları üzerindeki hikaye çocuk tarafından ya da ebeveyni tarafından çocuğa okunuyor. Hikayelerin kısa olması okumayı ya da dinlemeyi sevmeyen çocuklar için bile projeyi uygulanabilir hale getiriyor.

OECD’nin son araştırmaları ( 2016’daki PIAAC Yetişkin Becerileri Araştırması ), Slovenya’nın okuryazarlıkta diğer Avrupa ülkelerine kıyasla ortalamasının altında kaldığını ve her dört Sloven’den birinin temel okuryazarlıkla ilgili sorunları olduğunu keşfetti. Süt Kitapları, Sloven bir ödüllü genç yazar Bostjan Gorenc-Pizama tarafından yazılmıştır. “Kayıp inciler” ( Lost pearls ) ve “Hıçkırık tavşan” ( The hiccup rabbit ) masalları, özellikle ebeveynlerin çocuklarına yatmadan önce hikaye okuma alışkanlığını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, ılık bir bardak süt ve uykudan önce hikaye okumak iyi bir uykuyu destekler.

Düşünsenize ülkemizde okul sütü uygulamasında süt kutularına ya da kütüphanelerde çocuk bölümlerinde ziyaretçilere hediye verilmek üzere hazırlanacak süt kutularının üzerine seçilmiş çocuk kitaplarından kısa pasajlara yer verilse , hatta sonunda pasajın ait olduğu kitabın ve yazarın adı olsa ve beklide kitaba en kolay ulaşabilecekleri  o şehirdeki kütüphanelerin isimleri yazsa…. Çocuklarda bir meraka neden olmaz mı?

Bu konuya destek vermek isteyen süt firmaları ile yayınevleri ve yazarlar iş birliği yaparak ürünlerini, piyasaya bir yüzü hikaye içerikli olarak da sunabilir. Tadımlık bu hikayeler kaç çocuğumuzun dikkatini çekecek ve belki “Kitap sıkıcıdır” ön yargılarını yıkmaya vesile olacaktır. Bu şekilde firmalar aynı zamanda çok güzel bir sosyal sorumluluk projesini de gerçekleştirmiş olacaklardır. İsmi bile hazır “Tadımlık Hikayeler” .

Süt kitapları projesiyle ilgili daha geniş içerik için:

https://www.boredpanda.com/the-milk-books-are-improving-the-countrys-literacy-with-stories-printed-on-milk-packaging/?fbclid=IwAR0TWBJ0nUu-O4fTutMLBIT4q54hvnJklVFonXb-_0ta45Z5KzOhvoTl5Lc&utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=organic

https://www.egitimpedia.com/okumayi-tesvik-etmeyi-amaclayan-bir-proje-sut-kutularinin-uzerindeki-hikayeler/

Yazar: Rukiye US / Konya OkuyAnnesiller

(Visited 95 times, 1 visits today)