Library Farm

LibraryFarm ABD New York Eyaletinde bir ilçe halk kütüphanesinin mülkü kendisine ait ve bitişiğinde olan alanı kütüphane tarlasına dönüştürmesi ile oluşturulmuştur.

Hizmet ettiği topluma ürün yetiştirmek, paylaşmak ve gıda okuryazarlığı ve sürdürülebilir bahçeciliği öğretmek için bir alan sağlamayı amaçlamaktadır.

https://www.nopl.org/library-farm/

Tamamen ücretsiz bir hizmet ve herkese açık bir uygulama.

Bu alanın bir diğer özelliği organik ve eğitim amaçlı olmasıdır. Kullanılan yöntemlerin ve gübrenin de yine organik olma zorunluluğu vardır.

Tarla alanı alt bahçelere bölünmüş ve her bir bahçe öncesinde kütüphanede gerekli eğitimlere katılmış ve kütüphanece sunulan anlaşmayı imzalamış bahçıvanlar tarafından geliştirilmektedir.

Uygulamanın diğer güzel bir yanı ister kişiler üretsin ister kütüphanede görevli bahçıvanlar, çıkan tüm ürünler yerel gıda örgütlerine ya da aşevlerine gönderilmektedir.

18 yaş altındakiler yetişkin gözetiminde bu bahçelerden yararlanabiliyorlar.

Malzemeler ve zaman zaman tohumlar kütüphane tarafından sağlanıyor.

Kütüphane gerekli doküman, eğitim vb. konularda da destek veriyor.

Kütüphane alt bahçelerin bakımsız olmasına izin vermiyor, ilgilenmeyen kişi alanını kaybediyor ve ya yeni bir bahçıvana ya da kütüphane bahçıvanları tarafından bahçeler hep canlı tutuluyor.

Ayrıca her bir bahçıvanın iletişim kurması da önemseniyor. deneyim paylaşımı açısından…

Bunun dışında düzenli aralıklardan halkın bahçeleri gezmesi sağlanıyor böylece aslında yerelde bahçe sahibi olmayanların da bilgilenmesi sağlanıyor.

Diğer bir zorunluluk ise bahçıvanların deneyimlerini, süreçte yaşadıklarını, görüşlerini, hislerini, motivasyonlarını anlattıkları edebi ürünler üzerine çalışmaları da bekleniyor. Yani sadece bahçede değil, kağıt ve kalemle de üretim isteniyor.

Bazı temel kurallar var. Örneğin komşu bahçeye müdahale etmemek, bahçe çevresini temiz tutmak, dökülmüş ya da kesilmiş bitkileri kompost alanında saklamak gibi..

Aslında tüm bu çalışmalar için kurulmuş bir yönetim kurulu var. Belirli görevler için seçilmiş alt ekipler var. Örneğin yardım ekipleri ya da bahçeyi talep edenler ile bahçeleri eşleştirme ekipleri gibi.

Buna benzer bir uygulama “library to farm to table” burada da benzer çalışmalar var. Farkı kütüphane tarlaları kütüphanenin yanında değil, yerelde belirlenmiş başka alanlarda. Burada da üretilen ürünler ihtiyaç sahipleri ile buluşuyor.

Kaynak: https://www.nopl.org/library-farm/

(Visited 38 times, 1 visits today)