Dünya Halk Kütüphaneleri: COVID-19 Sonrası Normalleşme

Hazırlayan: MERVE YAVUZDEMİR

Dünyanın her yerinde Koronavirüs pandemisi nedeni ile kapanan kamu kurumlarından biri de halk kütüphaneleri olmuştu. Her ne kadar kütüphaneler hizmlerini çevrimiçi platformlardan sürdürmeye devam etseler de fiziki mekana bağlı hizmetlere özlem her geçen gün daha da artmaktadır.

Covid-19 vaka sayılarının azalması ile normalleşme sürecine başlayan ülkelerde, halk kütüphaneleri de yeni şartlara uygun düzenlemeler ile kademeleri olarak açılmaya başlamıştır.

Bu yazıda dünyanın farklı yerlerinde normalleşme sürecine giren ve yeniden açılan kütüphanelerin covid-19 uygulamları derlenmiştir:

1.Personel

Kütüphane hizmetlerinin sunumu, kalitesi ve devamlılığı için öncelikli odak personel olmalıdır.

@stbibkoeln
Maskeler ve eldivenler sadece personel için değil, uzun süre tüm toplumun bir parçası olacak gibi görünüyor. Maker atölyeleri bulunan kütüphaneler siper maskelerini 3B yazıcıları ile basarak hem kendi ihtiyaçlarını hem de yerel sağlık kuruluşlarının ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
@circ_nation
Bankolarda şeffaf kalkanları eczanelerde görmüştük. Artık ödünç ve iade işlemleri için kütüphanelerde de görmek mümkün. Daha da ideali self-checkler olacaktır.

2. Kullanıcı

Ülkemizde özellikle ders çalışan öğrencilerle dolup taşan kütüphaneler yeni dönemde bu yoğunluğu yönetmek üzere yeni politikalar geliştirmektedir.

@stbibkoeln
Kütüphanelerde sosyal mesafe kuralını düzenleyecek yönlendirme materyalleri artık kütüphaneler için olmazsa olmaz düzenlemeler haline gelmektedir. Yönlendirme ve bilgilendirme levhaları da sürece adaptasyonu kolaylaştırmak adına önemlidir.
@mediathequesgms
Hizmet veren ve hizmet alan arasındaki uzaktan etkileşimi düzenleyen bariyerler, yönlendirmeler kütüphane mimarisi içerisinde çeşitlilik gösterebilmektedir.
Yine de her kütüphane için olmazsa olmaz olan her bir alanda konumlanacak sterilizasyon-dezenfeksiyon araç ve malzemeleri.
@gradska_knjiznicamarkamarulica

3. Hizmet

Almanya Halk Kütüphaneleri geçtiğimiz hafta yeniden açıldı. İşte kurallar:
1- Çalışmalar tek kişi ile sınırlandırıldı.
2- Masalar arası en az 1.5 m mesafe sağlandı.
3- En fazla 2 saat günlük kullanım hakkı verildi.
4. Her alanda ücretsiz wifi sağlandı.
@stbibkoeln
1.5 m aralıklı çalışma masalar
@hancocklibrary
Kütüphane mekanını kullanamama halinde ABD halk kütüphaneleri otoparkta ücretsiz wifi sağlayarak kullanıcılarının araçlarının içerisinden internete bağlanabilmelerini sağlıyorlar.
@stabi_badenbaden
Bazı kütüphaneler düşümünü yaptıkları kitapları, kullanıcıların ücretsiz olarak faydalanması için belirli saatlerde kütüphane binasının önüne bırakıyorlar. Böylece kütüphanenin kapalı olduğu dönemde kütüphane kitaplarından hediyeleri ile ayrılan kullanıcılar kütüphaneleri ile bağını sürdürüyorlar.
@springvillelibrary
İlham verici bir öneri de ABD’den…
Springville Halk Kütüphanesi Çarşamba 10.00-19.00 ve Cumartesi 10.00-13.00 arasında açık.
İnternet üzerinden kullanıcıların yaptıkları başvuruları özenle hazırlayan ekip her bir talebi ayrı ayrı poşetliyor. Açık oldukları süre içerisinde araba ile (drive-thru) gelen kullanıcılar her defasında farklı bir tema ile ilgili kostümler ile bekleyen kütüphane personellerinden istedikleri kitapları arabalarının penceresinden alıp yollarına devam ediyorlar.

Kitap iadeleri kütüphanenin önündeki kutulara yine arabadan inmeden yapılabiliyor.
Kitaplar iade edildikten sonra 3 gün bekletilerek yeniden ödünç verilebiliyor.

4. HALKLA İLİŞKİLER

Halkla ilişkiler çalışmaları dünyanın her yerinde toplumun özelliklerine göre şekilleniyor. Pandemi ile gündemimize gelen sorunlar ise tüm dünyada aynı. İşte dünyadan Covid-19 temalı halkla ilişkiler örnekleri:

@stadbibliothekcalau
Maske takmayı hatırlatan ilham verici çalışmalar. sadece sizler değil, kitaplar da maske takar 🙂
@springvillelibrary
“Güzel Haberler Duvarı” ile kütüphanelerin kapalı olduğu dönemde kullanıcılardan gelen güzel haberlerin toplandığı bir duvar. İyilik konuşalım 🙂
Kütüphaneleri virüsten koruyan ve kitapları size ulaştıran süper kahramanlar

Covid-19 ile mücadelede sağlanan kararlılıklar daha fazla kütüphanenin yeniden açılmasını sağlıyor. Pandemi tüm alanlarda yeni bir dönemin başlangıcı olduğu gibi halk kütüphaneleri için de yeni stratejiler ve politikalar gerektirmektedir. Muhakkak yerel imkanlar ve talepler doğrultusunda örneklere yenileri eklenecektir. Bu çalışma dünyada halk kütüphanelerinin yaşadıkları benzer sorunlara farklı yanıtlar sunmak için yaptıkları örnek ve ilham veren çalışmaları derlemektedir.

Daha fazla bilgi için fotoğraf altında yer alan instagram hesapğarı ziyaret edilebilir. Lütfen siz de paylaşırken referans vermeyi unutmayınız.

(Visited 41 times, 1 visits today)