Kitap-Kütüphane-Kent: Milano

Milano caddelerinde gezerken her an bir kitabevi, kütüphane ya da kitap kafe ile karşılaşmanız mümkün. Özellikle minik kitap büfeleri  kent parkları ve meydanları gibi kamusal mekanların olmazsa olmazı. Gerçi Milano’da keyifli bir okuma için mekanda kitap olmasına da gerek yok. Harika bir kahve bulabileceğiniz kafeler yanınızdaki kitabı okumak için de keyifli alternatif mekanlar sunuyor.

Milano Halk Kütüphanesi Sistemi

Milano Halk Kütüphanesi Sistemi (Sistema Bibliotecario Milano) 24 halk kütüphanesi, 1 gezici kütüphane (bibliobus) ve Sormanı Merkez Kütüphanesi ile hizmet vermektedir.(2018 verileri)

Milano Halk Kütüphanesi Sistemi yerel yönetimden aldığı pay ile fonlanmaktadır. Sistem içerisinde ortak bir katalog kullanılmaktadır. Okul kütüphaneleri için bir mevzuat bulunmamakta, her okul kendi okul kütüphanesinden sorumludur.

Halk kütüphaneleri her yaştan kullanıcıya geniş bir yelpazede kaliteli ve güncel koleksiyon ve bilgi kaynağını sunmaktadır.

Merkez Kütüphane: Biblioteca Sormani

17. yüzyıla ait tarihi bir binada hizmet veren kütüphane şehrin merkezinde yer almaktadır. Halk kütüphanesi sisteminin merkezi olan Sormani Kütüphanesi, zengin bir koleksiyona sahiptir. Beşeri bilimler alanında uzmanlaşmıştır. Makaleler ve görsel-işitsel kayıtların yanında tarihi ve dijital kaynaklar da koleksiyonda yerini almaktadır.

Kütüphane aynı zamanda toplumsal bilgilendirme hizmeti de vermektedir. Bu bağlamda belediye hizmetlerine, kurumsal hizmetlere, vatandaş haklarına ilişkin destek verilmektedir. Bunun yanında, sanat sergileri ve kitap fuarlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversiteye yakın olması ve şehir merkezinde  bulunması nedeni ile okumak ve buluşmak için tercih edilmektedir.

Şube Kütüphaneler

Şehrin her bölgesinde şube kütüphaneleri bulunmakta olup okuma odaları, yetişkin ve çocuk koleksiyonları, yabancı dilde kaynaklar, süreli yayınlar, sesli kitaplar, internet erişimi sunmaktadır. Ayrıca kütüphaneler yıl içerisinde sosyo-kültürel  etkinlikler, atölyeler, yazar buluşmaları, sanatsal sergiler, tarihi etkinlikler, yerel odalı sergiler ve çocuk etkinlikleri düzenlenmektedir.

Şube kütüphaneleri  bulundukları bölge ihtiyaçlarına paralel olarak özel koleksiyonlara ve hizmetlere ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin,

 • Cassina Anna Kütüphanesi çevresel konularda özelleşmiş koleksiyona sahiptir.
 • Venezia Kütüphanesi görme engellilere yönelik hizmet vermektedir.
 • Zara Kütüphanesi işitme engellilere yönelik özelleştirilmiş hizmetler sunmaktadır.
 • Dergano-Bovisa Kütüphanesi Çin ve Çok kültürlü hizmet ve koleksiyon sunmaktadır.
 • Valvassori Peroni Kütüphanesi Afrikalı merkezi olarak çalışmalarını özelleştirmiştir.

Bazı kütüphaneler ise mimari özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Örneğin,

 • Affori Kütüphanesi 17. Yüzyıldan kalan bir köşkün dönüştürülmesi ile tasarlanmıştır.
 • Cassina Anna ve Chiesa Rossa Kütüphaneleri kırsal bir alanda çiftlik yapılarından dönüştürülerek kütüphaneye dönüştürülmüştür.
 • Venezia ve Parco Kütüphaneleri kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan  mekanlar olarak ön plana  çıkmaktadır.

Gezici Kütüphane (bibliobus) 1.500’den fazla kitap kapasitesi ile meydanlar, parklar, bahçeler ve Pazar yerlerinde düzenli olarak en güncel kaynakları kullanıcılar ile buluşturmaktadır.

Halk Kütüphanesi Hizmetleri

 • Ücretsiz Erişim– kitaplar, sesli kitaplar, e-kitaplar, müzik, filmler, gazeteler ve süreli yayınlar
 • Ücretsiz Wifi ve Bilgisayar
 • Okuma ve çalışma salonları
 • Bebekler, Çocuklar ve Gençler için hizmetler, kurslar ve kültürel etkinlikler, okuma grupları

İtalya’da yaşayan herkes herhangi bir kütüphaneden kimlik numarası yararlanabilir. Milano Kütüphane Sistemine üye olmak bireye 20’ye kadar materyal ödünç alma fırsatı verir.

Ödünç Süreleri:

 • 10 kitap/sesli kitap (30 gün)
 • 10 CD/DVD (10 gün)
 • 5 süreli yayın (10 gün)

Kişiler ödünç aldığı materyali zamanında getirmek ile sorumludur. Kütüphane materyali herhangi biri tarafından Milan Kütüphane Sistemi içerisinde başka bir kütüphaneye bırakılabilir. Ödünç alınan materyal başka biri tarafından talep edilmediyse 1 sefer süre uzatımı uygulanır.

Online İşlemler ile neler yapılabilir?

 • MyDiscovery’de kütüphane hesabını yönetebilir
 • Tercih edilen teslim alma kütüphanesini seçebilir
 • Ödünç materyalin süresini uzatabilir
 • Kütüphane online kataloğundan yararlanabilir
 • Kütüphaneden gelen mesajları görebilir
 • Dijital koleksiyona erişebilir, E-book indirebilir, audiobook ya da müzik dinleyebilir, dünya çapında süreli yayın ya da akademik makalelere erişebilir
 • Kütüphaneciden yardım randevusu alabilir

 

Milano Kütüphane Sistemi içerisinde tüm kütüphanelerde internet erişimi olan bilgisayarlar ve kütüphane içerisinde ücretsiz wifi hizmeti bulunmaktadır.

Kütüphanelerin masai saatleri genel olarak 9.00-19.00 olarak belirlenmiş olup bölgelere göre farklılıklar göstermektedir.

Etkinlikler

2012 yılında Kültür Bakanlığı kitabı kentsel alana yayılan etkinlikler ile toplumla buluşturmak adına ilgili tüm paydaşları bir araya getirdi.

Bookcity Milano alanda çalışan yayınevleri, kitabevleri, kütüphaneler, sivil toplum kuruluşlarının ortak bir programla Kasım ayında farklı mekanlarda gerçekleştirilen çeşitli etkinlikleri planladıkları üst bir platformdur.

2016 yılında önde gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Bookcity Milano Derneği kuruldu ve Milano Belediyesi ile iş birliği halinde etkinlikler sürdürülmektedir. Son olarak 2020 yılında #BCM2020 etiketi ile etkinlikler yapılmıştır.

Bookcity Milano etkinliklerinin yanı sıra Bibliopride, International Book Fair ve National Library Day kapsamında da kütüphaneler ve okuma kültürü alanında farkındalık çalışmaları düzenlenmektedir.

(Visited 22 times, 1 visits today)