Bilgi Kaşifleri-Farkındalık Seminerleri

Yanlış Bilgi Çağında Şüphe Kasını Kullanmak

Bilgi Kaşifleri Farkındalık Seminerlerinden birincisini “Yanlış bilgi çağında şüphe kasını kullanmak” başlığı ile bugün @teyitorg katkıları ile gerçekleştirdik. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere 12 farklı ilden 36 katılımcı ile gerçekleştirmiş olduğumuz seminerin öne çıkan noktalarını sizlerle paylaşıyoruz. Projemize verdikleri katkıdan dolayı @teyitorg teşekkür ederiz.

teyit.org yaygın bilinen yanlışlardan, sosyal medyanın gündemine oturan şüpheli bilgilere, medyanın gündeme getirdiği iddialardan, şehir efsanelerine birçok alanda doğrulama yaparak internet kullanıcılarının doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak için çalışıyor. (Kaynak: https://teyit.org/nedir)

Yanlış Bilgi Çağında Şüphe Kasını Kullanmak​ Programı Notları:

Medya ve Bilgi Okuryazarlığı ile Doğru Bilginin Keşfi

Bilgi Kaşifleri Farkındalık Seminerlerinden ikincisini “Medya ve Bilgi Okuryazarlığı ile doğru bilginin keşfi” başlığı ile bugün Uzman Kütüphaneci Ayşe Yüksel Durukan’ın katkıları ile gerçekleştirilmiştir.

Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere 10 farklı ilden %62.5’i kütüphaneci ve %15.6’ı öğretmen olmak üzere 48 kişi programa katılım sağlamıştır.

Medya ve Bilgi Okuryazarlığı ile Doğru Bilginin Keşfi​ Programı Notları:

Program Amacı:

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı, Covid-19 salgın koşullarına özel Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği ile salgın dönemindeki hak odaklı çalışmalara destek sunmuştur. Kütüp-anne Platformu tarafından uzun adı “Medya ve Bilgi Okuryazarlığı Becerilerinin Geliştirilerek Salgın Döneminde Çocukların Dayanıklılığının Artırılması Projesiolan “Bilgi Kaşifleri Projesi” Ağustos – Ekim 2020 dönemi içerisinde bu desteği almaya hak kazanmıştır.

Kütüp-Anne Platformu olarak salgın döneminde çocuklarımızın dayanıklılığını desteklemek adına planlanmış bu projenin hedefi infodemi ile mücadeledir ve proje hedef kitlesi 7 ila 10 yaş grubu çocuklar, dolaylı olarak tüm ebeveynler, öğretmenler ve kütüphanecilerdir.

Proje kapsamında aşağıda bilgilerine yer verilen seminer programları ile amaç çocuklara ulaşmadan önce yetişkinleri konu ile ilgili bilgilendirmek ve toplumda farkındalık sağlamaktır. 

Yapılacak seminerler için 100 kişilik kontenjan sınırı bulunmaktadır. Program kaydı alınmayacaktır. 

(Visited 51 times, 1 visits today)