KURABIYE EV MEYDAN OKUMASI

2015 senesi yine Aralık-Ocak ayı gibi havaların soğuk olduğu bir gün oğlumla atıştırmalık hazırlarken birden “fikrim geldi” ve elimizdeki malzemeleri kullanarak keyifli bir ev yaptik. Petibor bisküviyi ana malzeme olarak seçtiğimiz evin yapımı kadar çay ile yenmesi de çok eğlenceli gelmişti tüm aileye.

Sonralarda bir ara internette “kurabiye ev” kavramı ile karşılaşmıştım. Meğer bizim petibor ile yaptığımızınn bir tık ilerisi Avrupa ve Amerika’da yılbaşı öncesi ailelerin geleneksel olarak yaptığı bir aktiviteymiş.

Türkiye’de çok yaygın olmasa da Kipa’da sonraları gingerbread house yapımı için kalıpların satıldığını görmüştüm.

Herşeyde olduğu gibi bu konuda da Amerika yine ciddi bir pazar olusturmuş. Aslında zencefilli kurabiyenin kökeni İngiltere ve Kurabiye Evlerin kökeniyse Almanya’dan gelmekteymiş. Zaten Amerika’ya bu kültürü getirenlerin de buraya göç etmis Alman topluluklarının olduğu söyleniyor.(Kurabiye Evin Tarihi)

 

Ama bu işi eğlenceli kılan bu geleneğin cıkış noktası, çok net olmamakla birlikte Grimm Kardeşlerin 19.yüzyılda kaleme aldıkları Hansel ve Gretel masalimında hepimizin hatırlayacağı o şekerlerden ve kurabiyelerden yapılmış cadının evinin, sonralarda bu konuya ilham vermiş olabileceği konusunda bazı yorumlar bulunmakta. (Kurabiye Ev Gelenegi ve Tarihi)

Biz de bu sene geçen senekinden biraz daha iddiali bir iş yapalım dedik. Aslında benim gönlümden geçen burada her markette var olan Gingerbread House Kitlerden almaktı. Ancak içindekiler ile ilgili gönlümüz rahata ermeyince “kendim mi yapsam?” diyerek yola cıktım.

Kurabiye yapımı konusunda pek iyi olmamam nedeni ile endişeliydim ama oğlumdaki o heyecanı görüp vazgeçme sansım pek yoktu.

Araştırmalar yapıldı, videolar izlendi, bloglar okundu, malzemeler aldındı vee işte başlıyoooruuuzzz….

Her zamanki gibi bu işe de önce hayal ederek başladık. Çocuklarla mutfakta oturduk ve ne yapacağımızı cizerek az çok kafamızda canlandırdık. Kurabiye malzemelerinin arasında boya ve kalemler ile yiyecek tasarımî yapmak çok keyifli geldi bana.

 

Çizimler bittikten sonra tarif ve modeller duvardaki yerlerini aldılar. Ve kurabiye yapımına başladık. Kolay değil bir ev yapacağız ki hamuru yoğur yoğur bitmedi gitti… Kurabiyenin o güzel koyu rengini tahminimce pekmez sağlıyordu ama bizde olmadığından renk biraz soluk oldu.

Buz dolabında 1 saate yakın beklettiğimiz hamuru kendi hazırladığımız şablonlar ile kestik. Yılda bir kere yapılacak bir iş için (hatta belki ömrü hayatta bir kez 😛 ) kesinlikle para verip kalıp almanın bir anlamı yok gibi. Çünkü şekiller çok net ve insanı zorlamıyor.

Sonra fırında, tüm evi zencefil ve tarcin kokuları sarana kadar bir güzel pişirdik kurabiyelerimizi.

Tatata taaaa…. işte büyük an geldi. Kurabiyeler hazır, süs püs malzemeler hazır, royal icing dedikleri yapıştırıcı da hazır… sıra cocukların… derkeeennn….

Tamam gerçekçi oluyorum ve onca blog ve tarif sitesinde söylenmeyen kamera arkası durumları açıklıyorum. Gerçekten o kurabiyeler hiç de öyle düzgün olmuyor. Olmadığı gibi öyle youtube’da izlendiği gibi pit pit birbirine de yapışmıyor. Yani pastacı edası ile gelip çocuklara artistik patinaj yapma hevesinde iken her tıkda yıkılan bir ev ve buna çılgınca gülen cmçocuklar etkinliği de olabiliyor. Kaldı ki bizde olan tam da bu oldu. Ben kan ter içinde çabalarken cocuklar hıçkırana kadar güldüler ve sonunda ben de koptum, o oldu yani :)))

Tabi yine bir yol bulup toparladık işi ve evi yapıp doğru buzluğa koyduk ki royal icing donsun ve evimiz sağlam olsun.  Sonrasında süslemelerimizi yaptık ve o gün sabahtan başlayan kurabiye ev yapımı hikayemiz akşam yatana kadar devam etti. Tüm parcalar birbirine yapıştığında kar ve kardan adam temalı bölüme koyduk evimizi ve belki kendimiz yaptığımızdan cok tatlı göründü kerata gözümüze.

 

Hemen bu mutluluğu paylasacağımîz arkadaşlarımızı aradık ve onları ertesi gün yapacağımız kurabiye evi yeme partisine cağırdık. Son hazırlıklar yapıldı. Karlı bir kış görünümü için patlamış mısırdan destek alındı. Hansel ve Gretel de evin bir köşesine yerleştirilinceee… işte budur!

Mutluluk paylaştıkça artar prensibi ile biz de mutluluğumuzu paylaştık. Çok zor oldu ama çocukların mutluluğu… sanki bir masalda gibi bakıyordu hepsi…

Yakın bir zamanda kısmet olursa şehrimizde açılmış olan gingerbread house sergisine de gitmek istiyoruz. Böylece bu konuyu basarı ile tamamlamiş olacağız.
http://eriecanalmuseum.org/event/27th-annual-gingerbread-gallery/

Not:
Kurabiye yapamayanlar icin ciddi bir meydan okuma olduğundan petiborun sevimliligini tercih etmekte fayda var gibi.

Ev sablonlarını pintereste çok çeşitli bulmak mümkün.

Ben güvendiğim bir tarif kullandım. Ama tabi benimki pekmez olmadığından albino olarak kaldı evimiz. Tarifi fotoğraflardan bulabilirsiniz.

Aslında zencefil bizim mutfakta şifa olsun diye çaylara atmak dışında çok kullandığımız bir baharat değil. Bence ev, sık kullanılan başka bir kurabiye tarifi ile de yapılabilir.

Comments are closed.