Bodrum Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi

Bodrum denince akla ilk gelen şey deniz, kum, güneş ve elbette ki eğlence yerleri… Oysa benim gibi burada yaşayınca bu sıraladıklarım daha alt basamaklarda yer alıyor. Önceliğimiz huzur, sessizlik ve tabi ki doğallık…

Bodruma giden hemen hemen herkesin önünden geçtiği, kütüphane yolu

Her ne kadar Bodrum’da geçmiş yıllara göre kalabalıklaşsa da yine de çoğu yere göre o sakinliğini koruyor. Nisan’ın Çocuk Kitapları’ nı kurduğumdan bu yana internetten ya da kitapçılardan kitap alıp okuyup paylaşıyorum. Aklıma bir kütüphaneye gitmek gelmedi. Sonra bir gün tam da kütüphanenin karşısındaki çay bahçesinde otururken aydım. Hatta aydınlandım desem daha doğru olur.

Çayımı olduğu gibi bırakıp kütüphaneye daldım.

Sadece çocuk kitaplarından oluşan bir bölüm olduğunu gördüğümde ise mutluluğum arttı. Hemen kitapları incelemeye başladım. Bir gece önce internetten sipariş etmeyi düşündüğüm kitapları kütüphanede görünce mutluluğum bir kat daha arttı.

Çocuk Bölümü

Şimdi neredeyse her hafta kütüphaneye uğruyorum. Kitapları inceliyorum. Orada oturup okuyorum ve en önemlisi alıp eve getiriyorum.

Orada olmak ve kütüphane havası solumak muhteşem…

Kütüphanenin geçmişine dair araştırma yapmak istediğim de kütüphanede pek kaynağa erişemedim. İnternette yaptığım araştırma sonrası şu bilgilere ulaştım. Sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kütüphane binası Bodrum’da yaklaşık 150 yıl önce Rumlar tarafından yapılmış. 1955 yılından bu yana da Bodrum Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi adıyla hizmet veriyormuş.

Yaptığım araştırma da şu bilgilere rastladım. 1914 yılından önce ev olarak kullanıldığı sanılan bina, Milli Mücadele döneminde karargâh, Cumhuriyet döneminde ise bir süre Halkevi olarak kullanılıyormuş.
1953 yılında Hazineye devredilen bina, 1955 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 200 kitapla halka açılmış. Bina 1981 yılında Kültür Bakanlığına devredilmiş ve ikinci derece eski eser olarak tescillenmiş.

Mayıs 2012’de kütüphane 22 gün süren bir restorasyonla yeniden düzenlenmiş. 2013 yılı verilerine göre ise; sadece o yıl 42 bin 834 kişi kütüphanedeki kitaplardan yararlanmış ve 3 bin 700 üyesi mevcutmuş. 2013 yılı içerisinde üyeler toplam 11 bin 450 kitabı evlerine götürüp okumuş. Kütüphanede yaklaşık 38 bini aşkın kitap mevcutmuş.

Bu veriler insanın içini açıyor diyebilirim. Hatta ben ne zaman kütüphaneye gitsem insanlar geliyorlar, kitapları inceliyorlar, masalara oturup kitap okuyorlar ve kitap alıp evlerine dönüyorlar.

Ben ise vaktimi daha çok çocuk kitapları bölümünde geçiriyorum. İnceleyeceğim kitapları yanıma alıyorum. Masaya oturuyorum. Tek tek okuyorum. Karşımda muhteşem deniz manzarası, gözlerime yansıyan denizin maviliği ve ruhumu dolduran kelimeler… Bir kitapsever daha ne ister? İstenecek tek şey kalıyor sağlık…

Kütüphane penceresinden manzara

Hepinizi Bodrum Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi’ne bekliyorum. Bu mutluluğu kesinlikle siz de yaşamalısınız.

Yazan: Nisanın Çocuk Kitapları

 

Referanslar:

http://bodrum.bel.tr/haber/kutuphane-yenilendi.html

http://www.bodrum.gov.tr/default_B0.aspx?content=1019

http://www.kenttv.net/haber.php?id=27107