Bu Kış Kimse Üşümeyecek

Yazarı & Çizeri: Feridun ORAL
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 10
Önerilen Yaş Grubu : 3+ Yaş

Minik bir kır faresi, soğuk bir kış sabahı uyanır. Yakacağı bitmiştir ve toplamak için ormana doğru ilerler. Kimsecikler yoktur, çalı çırpı kozalak ve kuru dallardan oluşan yakacaklarını toparlar fakat kendisi taşıyamayacak kadar ağırdır. Şimdi nasıl yuvasına götürecek ve ısınacak.?! Yoksa kır faresi bu kış üşüyecek mi? Koskoca ormanda tektir. Rüzgar uğuldamaya başlamış, gökyüzü kararmış ve fırtına çıkmak üzereydi şimdi ne yapacaktı koskoca ıssız ormanda kır faresi? Acaba birileri ona yardım edecek ve onu üşümekten kurtaracak mıydı?! Ama orman çok ıssızdı var mıydı acaba birileri?!


Anne Yorumu:

Feridun Oral çizimi ve anlatımıyla kızımın hayran kaldığı bir yazar ve illüstratör. Kızım,  kitaplarla tanıştigi ilk zamanlar yazarın çizimlerine ve kitaplarındaki karakterlerine hayran kalmış ve başka kitapları seçerken, seçimini yazarın eserleri üzerinden değerlendirerek seçmeye başlamıştır. Yazar, çizimi ve anlatımıyla yine etkileyici bir eser ortaya koymuş. İnsan olmanın gereği olan Yardımlaşma kavramını çocuklara harika bir hikaye kurgusuyla anlatmaya uğraşırken şaşırtıcı bir sonla paylaşma kavramını da bir değer olarak eklemiş. Şimdi ne olcak diye beklerken heyecanla şaşırtıcı ve vurgulayıcı bir çözümle hikayeyi sonlandırıp, yardımlaşmanın gücüyle gelen paylaşmayı hikaye sonuna eklemiş. Kızıma, soğuk kış günlerinde insanlara ve sokak hayvanlarına yardımı ve paylaşmayı anlatabileceğim sıcacık başka bir hikaye olamazdı herhalde. Kitabın en çarpıcı sözü, tavşanın “gücümüzü birleştirirsek olur” sözüdür. Aslında bütün mesele bu değil midir.? Gücümüzü birleştirirsek İyilikler ve iyiye ait herşey artar, kötülükler azalır.

Anne Tavsiyesi:
Çocukla beraber yapılabilecekler: Sokaktaki hayvanlar için yumuşak minderli kutulardan barakalar ve yemek kapları, şuan oturduğumuz semtte sokaktaki muhtaç çocuklara hediye 🎁 edebileceğimiz kızımın fazla mont bere atkı ve eldivenleri, ya da savaş mağduru çocuklar için oyuncak ve kıyafetlerinden oluşan hediyelerin bir kısmını birlikte paketleme😊.
Biz gibi dikiş bilen anneler varsa birlikte kıyafet dikip sokak çocuklarına ve üşüyen çocuklara hediye etmek.
Yardımlaşma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenilebileceğine inanan herkese…

Yazan: Havva Durgu Irmak

Instagram: @havvaileademinmeyvesi