Çocuklar Kütüphanede Köpeklere Kitap Okursa?

Özellikle ABD genelinde bulunan kütüphanelerde yaygın olarak yapılan bir etkinlikten bahsetmek istiyorum. Yeni yeni okumaya başlayan ilkokul çağındaki çocuklar ve rehabilitasyon köpeklerini bir araya getiren bu programın adı READING TO DOGS (Köpeklere Kitap Okuma).

Bu programın amacı, çocuklara konforlu ve rahat bir ortam hazırlayarak çocukların okuma yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlamak. Scholastic yayınlarının akademik birim şefi Francine Alexander; bu dönemdeki çocukların bir topluluk önünde ya da arkadaşlarına kitap okumalarındansa köpeklere kitap okumalarının çok daha kolay olduğunu, çünkü yanlış yaptıklarında utanmadıklarını belirtiyor.

2010 yılında Kaliforniya Üniversitesinin Köpeklere Kitap Okuma Programına ilişkin yaptığı calışma gösteriyor ki köpeklere kitap okuyan çocuklar, okumayan çocuklara göre sesli metin okuma testlerinde daha başarılılar.

Program 10 haftalik süre içinde haftada bir kez köpeklere kitap okuma etkinliğinden oluşuyor ve görunen o ki, bu programa devam eden çocuklar diğerlerine göre okumaktan daha çok zevk alıyorlar. Bunun yanında hayvan sevgisi, canlılara saygı duyma gibi kavramlara olan desteğini söylememe dahi gerek yoktur.

Program içerisinde yer alan köpekler çoğunlukla rehabilitasyon köpekleri ve tüm veteriner kontrolleri yapılmış köpekler. Programa katılan köpekler genellikle o bölgede yaşayan gönüllülerin özel eğitimli köpekleri. Zaman zaman kediler ve/ya tavşanlar da bu programa dahil olabiliyorlar. Aslında amaç kendi komünitesi içinde birbirine en az maliyet ve en çok kazanç ile fayda sağlamak. Bu nedenle gönüllü olarak farklı bir hayvan da kullanılması pek muhtemel.

Kütüphanelerin bulunduğu bölgedeki bu birleştirici ve kendi içinde kendine yeten ve çapraz ilişkilerle birbirini destekleyerek toplumun gelişmesine olanak sağlayan yapısı belki de toplum olarak bizim de ihtiyaç duyduğumuz o sosyo-kültürel alt yapının kurulmasını sağlar nitelikte.

Diğer bir deyişle; ananeler babannelerin gençlere örgü öğrettiği, dedelerin okul ödevlerini yaptırdığı, evsizler için bağışlanan kumaşlarla gençlerin battaniye diktiği, köpek sahiplerinin çocuklarin okumasına ve özgüvenini gelişmesine olanak sağlamak için kütüphanelere geldiği, bazen kimsesiz bir teyzenin sihhi tesisatı için yardım aldığı ve bazen ilkbaharla tüm mahalle sakinlerine çiçek dikmenin inceliklerinin öğrenildiği… hani özümüzdeki IMECE kültürünün bilgi çağına uyarlanmiş hali belki KÜTÜPHANELER!!! Bilgi çağının  bizden aldığı GERÇEK BAĞLARIN yeniden kurulduğu yerler KÜTÜPHANELER!!! Ekrandan, tanıdığını düşündüğün dostların değil mahallende yaşayan gerclçek insanların buluştuğu toplum merkezleri KÜTÜPHANELER!!!

 

Daha fazla bilgi icin:

Kids Reading to Dogs in Libraries

http://www.librarydogs.com/