Hiç Hata Yapmayan Kız

Orijinal Adı:The Girl Who Never Made Mistake

Yazan: Mark Pett, Gary Rubinstein

Resimleyen: Mark Pett

Yayınevi: 1001 Çiçek Kitaplar

Sayfa sayısı:32

Önerilen Yaş: 4+Yaş

Betül ne kadar ASLA (bir tane bile) hata yapmamıştı. Çünkü o ‘Hiç Hata Yapmayan Kız”dı. Öyle ki sabahları kapısında gazeteciler ve hayranları bile vardı. Günlük işlerini her zaman eksiksiz ve hatasız yerine getiren Betül arkadaşlarıyla kek yaparken hayatının ilk hatasını yapmaya çok yaklaşıyor. Bugüne kadar böyle bir  şey yaşamadığı için Betül çok tedirgin oluyor. Üstelik akşam yetenek yarışması var. Su dolu balonunu, faresini ve tuzluğunu  alarak yarışmanın yapılacağı yere gidiyor. Neredeyse bütün veliler orada. Herkes sabırsızlıkla Hata Yapmayan Kız ‘ın gösterisini bekliyor. Ama o da ne sahnede neler oluyor ? Sonunu söylemeyeyim de siz çocuğunuzla şöyle merakla okuyun 🙂

Anne Yorumu:

Kitap mükemmeliyetçi herkese mesajlar veriyor. Özellikle biz hataya tahammülü olmayan ebeveynlere, öğretmenlere kısacası hepimize. Çocuklarımız hem her şeyi öğrensin, başarılı olsun istiyoruz hem de başarıya giden en önemli yollardan biri olan ve hatalarla elde edilen deneyim haklarını ellerinden alıyoruz.( Yapmıyor muyuz )  Bunu gözden kaçıran bizlere mesajlar veren güzel bir hikaye.

Hata yapmanın normal olduğunu yeter ki hatalarımızdan ders alarak hayatımıza devam edebileceğimizi çocuklarımıza anlatalım, kavratalım ki ilerde bizden bir şeyler saklama gereği de duymasınlar.

Öğretmen Yorumu:

Buraya kadar yazdıklarım bana ait düşüncelerdi. Bir de kitap için çocukların söylediklerini dinleyelim. Öğrencilerim hiç hata yapmamanın mümkün olmadığını, olsa bile çok sıkıcı olacağını söylediler. Hatta kitapta çok sık hata yapan Betül’ün kardeşi Kaan’ı çok eğlenceli ve daha mutlu  buldular. Her zaman değil tabi ama bazen hata yapmanın da güzel yanları olduğunu düşünüyorlar. Biz yetişkinlerin dikkatine!

Tabi bu konudaki bir kitaptan sonra ‘Hatasız kul olmaz.’, ‘Kusursuz dost arayan dostsuz kalır.’ ,’Hataları örtmede deniz gibi ol.’ sözlerinden bahsedip kamu spotu yapmasam olmazdı.

Yazımı kızımın beni teselli eden cümlesiyle bitiriyorum.

‘ Öyle küçük hatalar olabilir anne, üzülme .’

 

Yazan: Elif Çatak