İstanbul Üsküdar Selimiye Çocuk Kütüphanesi

SELİMİYE ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

Selimiye Çocuk Kütüphanesi 2012 yılından önce Halk kütüphanesi olarak hizmet vermekteyken Kültür ve Turizm Bakanlığınca ”Çocuk Kütüphanelerini İyileştirme Projesi” kapsamına alınarak çocuk kütüphanesine dönüştürülmüştür.

SELİMİYE ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

Selimiye Çocuk Kütüphanesinde diğer çocuk kütüphanelerinin bircoğundan ayrı olarak 0-6 yaş arası (okul öncesi dönem) çocuklar ve aileleri için özel olarak düşünülmüş mekan, oyuncak, kitap ve etkinlikler sunuluyor.

 

Çocuklar kütüphanede isterse evcilik köşesinde oyun oynuyorlar, isterlerse boyama yapıyorlar, zaman zaman zeka oyunları oynuyor ya da film izleyebiliyorlar. Hatta yarım saat kitap okuyarak vakit geçiren çocuklara bir de yarım saat playstation oynama hakkı bile veriliyor.

EVCİLİK KÖŞESİ

Bu anlamda kütüphanecilerinin “Kütüphaneler, kitaplarla dolu binalardır” algısını yıkmaya çalıştıklarını söylemek yanlış olmaz.

KARAGÖZ VE HACİVAT GÖLGE OYUNU ETKİNLİĞİ

Özellikle önemli günlerde, ilgili bir tema kapsamında yürüttükleri Küçük Mimar Atölyeleri çocukların kitaplar arasında hayallerine dokunmalarını sağlayacak türden bir etkinlik. Bunun yanında sundukları diğer aktiviteler ise kitap okuma saatleri, karagöz hacivat gölge oynu, mangala, yaratıcı okuma atölyeleri, yazarlar kütüphanede etkinlikleri ve yetişkinler için nefes terapisi.

KÜÇÜK MİMARLAR ATÖLYESİ

Kütüphanede gerçekleştirilen bu etkinliklerin tamamı kütüphane ziyaretçilerine ücretsiz sağlanıyor.

Ilgili verilere gore, 2014 yılı kütüphanede; 16954 adet kitap, 73 adet kitapdışı materyal mevcut olup ayrıca 11 adet süreli yayın aboneliği bulunmaktadır.

Kitapları ödünç almak için TC sınırları içerisinde Bakanliğa bağlı herhangi bir kütüphanenin üyesi olmanız yeterli ki bu üyelik tamamen ücretsiz sağlanmakta: sonrasında TC Kimlik Numaranız ile 15 gün icin 3 kitap alabilir ve bu kitapları 1 hafta uzatma hakkına sahip olabilirsiniz.

Kütüphane içerisinde ayrıca ziyaretcilerin kullanımına açık internet bağlantısı olan laptoplar mevcut. Bu laptopları arastırmalarınızın yanı sıra yabancı dil öğrenmek için de kullanmanız mümkün.

Okul etkinlikleri ile gelen miniklere ek olarak, kütüphanecilerin güler yüzlü ve samimi tutumu kütüphaneye giden cocukların gönlünde yer etmiş olmalı ki bircok minik müdavimleri var.

Çocukların kütüphane alışkanlığı kazanabilmeleri için önemli bir çaba harcayan kütüphanede, başarının göstergesidir bence gofretini kütüphanecisi ile paylaşan bir çocuk ya da kendi yaptığı resmi kütüphanesine hediye eden minik bir ressam…

Selimiye Çocuk Kütüphanesi… çocukların sadece kitap okudukları bir mekan değil, aynı zamanda sosyallestiği, oğrendiği, deneyimlediği, fark ettiği, sevildiği ve önemsendiği bir yaşam alanı… III. Selim tarafından 1801-1805 yılları arasında Sübyan Mektebi olarak yapılmış olduğu dusunuldugunde böylesi tarihi bir bina içerisinde kitaplarla vakit geçirmenin çocuklarin koruma, sahip çıkma, sorumluluk, farkındalık, aidiyet vb. birçok konuda doğrudan kazanımlarının olacağını söylemek hiç zor değil.

Selimiye Çocuk Kütüphanesi Pazar günleri dışında her gün hizmet vermektedir; resmi tatillerde kapalı olan kütüphane bayram tatillerinde arife günleri ve bayram ile birleştirilen günlerde yine kapılarını tüm çocuklara açıyor.

 

 

 

Çocuk kütüphanesi olarak yenilenen kütüphanenin değişim videosunu izlemek icin tiklayiniz.

 

Adres: Selimiye Mah. Şerif Kuyu Sk. No: 54 Üsküdar/İSTANBUL

Telefon: 0(216)553 31 06

Facebook: Selimiye Kütüphanesi