Karlı Bir Gün

Orjinal Adı: The Snowy Day

Yazarı: Anna MILBOURNE

Çizeri: Elena TEMPORİN

Çeviri:  Şeyma BAYRAK

Yayınevi: TÜBİTAK  Popüler Bilim Kİtapları

Önerilen Yaş Aralığı: 3+ Yaş

 

 

Hazır bu soğuklarda, bari kar yağsa diye beklediğimiz şu günlerde sıcak çikolata eşliğinde çocuğunuzla birlikte şöyle cam kenarında,yumuşacık bir minderde  okuyabileceğiniz bir kitaptan bahsetmek istiyorum.

Hani şu mucizevi şekilde her tanesi birbirinden farklı şekilde ve güzellikte olan eşsiz kar tanelerinin yağmasıyla oluşan  bembeyaz günden bahseden kitap.

Bunu Biliyor musunuz?

Kitaba geçmeden önce şunu anlatmak istiyorum. Her kartanesinin birbirinden farklı olduğunu biliyoruz fakat neden olduğunu bilmiyoruz. Bu eşsizliği farkedip bize de farkettiren kişi Wilson A. Bentley 1885 yılında bunu farketmiş ve fotoğraflayarak ispatlamış.
Gelelim kitabımıza ; kitapta öyle ismi belirli bir kahramanımız yok sizi hayal ederek  kitabın içine dahil eden bir anlatımı var. Kar tanelerinin oluşumundan başlayarak kitabın ikinci sayfasında renkli olan yerler beyaz rengini almaya başlıyor, siz de hayal etmeye devam ediyorsunuz. Kar yağdığında yapabileceğiniz eğlenceli şeylerden bahsedip kardan adam tarifi bile veriyor. Bir yandan da soğuyan havadan etkilenen doğadan ve hayvanlardan da bahsederek kış mevsimi hakkında bilgilendiriyor. Resimlerdeki ayrıntılar da çocuğunuzla konuşmak, sorular sormak ve cevaplamak için fırsatlar yaratıyor.

Anne Yorumu:

Kitabı bitirdikten sonra kağıtları katlayıp keserek kar taneleri oluşturabilir ya da üzerinde kar tanesi olan kurabiye, pasta yapabilirsiniz.   Eğer çocuğunuzla İngilizce üzerine bir çalışmanız varsa ”Little Snowflake”şarkısını dinleyip videosunu izleyebilirsiniz , beraber geçirdiğiniz vakti başka etkinliklerle çeşitlendirebilirsiniz.

Mesela bu bizim doğum günü pastamız kar taneleri kullandık.


Bu da kağıttan kar tanesi yapmak için örnek etkinlik.


Kar taneleri  gibi her biri birbirinden farklı, eşsiz ve birer mucize olan çocuklarımızla iyi okumalar…

 

Yazan: Elif Çatak