Toprak Işık ve Çocuk Kütüphaneleri Mesajı

Hepimiz biliyoruz ki okumayan bir ülkeyiz. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz ve çözüm üretmek istiyoruz. Kitaplara dost bir toplum yaratma hedefine giden yolda kütüphaneler çok etkin kullanılabilir. Yeterince yaygınlaştırılabilirlerse eğitimde fırsat eşitliğini sağlama konusunda da önemli işleve kavuşabilirler; çünkü orada ülkenin tüm insanları bilginin kaynağına ücretsiz ulaşabiliyor.

Ben, yemek yemekle okumayı birbirine benzetiyorum. Biri bedeninizi besliyor ve bedeninize zevk veriyor, diğeri ise aynısını ruhunuza yapıyor. Kütüphanelerin restoranları temsil ettiği bu analojinin önemli bir kusuru var. Kütüphanede ruhunuza şölen ziyafeti çektikten sonra kimse önünüze hesap fişi koymuyor. Buna rağmen kütüphanelerin dolup taşmaması bence şaşırtıcı.

Yazara Dair…

 

1973 yılında Elazığ’da doğdu. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları İnegöl’de geçti. Üniversite birinci basamak sınavında Türkiye 9.su, ikinci basamak sınavında Türkiye 16.sı olarak girdiği Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1996 yılında mezun oldu. Bir süre New York’ta yaşadıktan sonra yazarlığa daha fazla zaman ayırabilmek için 2008 yılından itibaren İstanbul’a yerleşti ve mühendislik yaşamını araştırma geliştirme projelerinde danışmanlık yaparak sürdürmeye başladı.

 

 

 

 

 

**Yukarıda yer alan bilgiler Tudem Yayin Grubunun desteği ile 2017’de Çocukları Kütüphanelerle Buluşturalım Projesi kapsamında hazırlanmıştır.