Yavru Baykuşlar

Orjinal Adı: Owl Babies

Yazarı: Martin Waddell

Çizeri: Patrick Benson

Yayınevi: Kır Çiçeği Yayınları

Önerilen Yaş Aralığı: 2-5 Yaş

Sedef, Bulut, Can… 3 yavru baykuş bir gece uyandıklarında annelerini yuvada görememişler. Acaba anneleri nereye gitmişti, daha da önemlisi dönecek miydi ?

Sedef büyük bir dala oturmuş,
Bulut küçük bir dala,
Can ise bir sarmaşığa.
“Geri dönecek,” demiş Sedef.
“Birazdan dönecek!” demiş Bulut.

Çağımızın en önemli çocuk yazarları arasında sayılan Andersen Ödülü sahibi Martin Waddell, ülkemizde “Küçük Ayı,Büyük Ayı” kitap dizisi ile tanınıyor. Bu kitapta ise Waddell, çocukların annlerinden ayrı kaldıkları anlardaki endişlerini, kendine özgü yalın dili ve rahatlatıcı üslubu ile anlatıyor. Patrick Benson’un olağanüstü güzel ve anlamlı resimlerinin hayat verdiği “Yavru Baykuşlar” kitabı Kır Çiçeği yayınları tarafından basılmış.

Anne Yorumu:

Özellikle çalışan annelere tavsiye ederim. İlk oğlum 5,5 aylıkken işe geri döndüm, ailem İzmir’de yaşıyor; ancak, ben İstanbul’da çalışıyordum yani 3 yıla yakın bir süre her hafta yaklaşık 2-3 gece oğlumdan ayrı kaldım. Bu süreci her ikimizinde daha kolay atlatmasına yardımcı olan, beni rahtalatan, onun da benim her daim onun yanında olacağıma ve mutlaka “geri döneceğime” inandıran bir kitap oldu. Oğlum için Sedef, Bulup* ve Can’ın yeri hep ayrıydı.Umarım sizler de keyifle okursunuz.

 

*Oğlum Bulut’u Bulup diye telaffuz ediyordu.

İngilizce animasyonunu izlemek için tıklayınız.

Yazan: Elçin Sezgin Öztekin

Instagram: @aile_agaci