Bornova İlçe Halk Kütüphanesi

Kütüphanelerin ‘kitaplarla dolu binalar olduğu’ düşüncesini aşmak için öncelikle kütüphaneleri ve hatta daha ziyade kamusal bir hizmet olan halk kütüphanelerini tanımlamakta fayda var. Öyleyse:


“Halk kütüphaneleri,

toplumsal yaşamın, ilişkilerin ve gereksinimlerin sonucu olarak ortaya çıkmış;

amaç ve işlevlerini içinde bulundukları tarihsel ve toplumsal koşulların biçimlendirdiği kurumlardır”

Bülent Yılmaz


“Halk kütüphaneleri;

‘cins, yaş, ırk, milliyet, din, dil, eğitim, kültür, sosyo-ekonomik düzey ve politik görüş farkı gözetmeden,

her tür kütüphane materyali ve çeşitli iletişim yolları aracılığıyla kültür ürünlerini ve bilgiyi insanlığın hizmetine ücretsiz sunarak,

onlara ömür boyu eğitim ve boş zamanları değerlendirme olanağı veren,

toplumla bütünleşip, sağlıklı kamuoyunun oluşmasına olanak sağlayan,

toplumun ekonomik, sosyal, eğitsel kültürel ve teknik kalkınmasının gerçekleşmesini etkileyen,

dünya barışının sağlanmasına yardımcı olan demokratik kuruluşlar’ olarak ifade edilmektedir.”

Tülin Sağlamtunç


 

Bornova İlçe Halk Kütüphanesi 

Bornova İlçe Halk Kütüphanesi:  iki yerleşik Bornova İlçe Halk Kütüphanesi ve Mehmet Akif Ersoy Çocuk Kütüphanesi ile bir Gezici Kütüphane (İnci Vakfı desteği ile Kamu-Vakıf işbirliği çalışması) ile hizmet sunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy Çocuk Kütüphanesi 2012 yılında Bakanlığımızın Çocuk Kütüphaneleri Projesi kapsamında halk kütüphanesi iken Çocuk Kütüphanesine dönüştürülmüştür.

2010 yılında hedefi olarak “Okul öncesinden başlayarak her yaştaki çocuğu ailesi ile beraber kütüphaneyi bilen tanıyan bireyler haline getirmek ve zamanla iyi bir kütüphane kullanıcısı yapmak” olarak belirleyen kütüphanenin bu kapsamda yaptığı Çalışmalardan örnekleri şöyle sıralayabiliriz :

 

Aile Boyu Kütüphane Kullanımı

 • Ana sınıfı öğretmenleri ile eğitim öğretim yılı boyunca düzenli aralıklarla kütüphaneyi ziyaret.
 • Aileleri çocukla beraber okumaya teşvik edici uygulamalar.

2011 yılından beri bu uygulama devam etmektedir. Bu aileler halen kütüphaneyi kullanmakta çocuklar kütüphaneyi ziyaret etmektedir.

“Dikkat Kitap” Sunumları

Kütüphanede gruplara kitap okumanın faydaları konulu sunumlar yapılıyor. Yoğunluklu olarak annelerin katilliği sunumlar gün geçtikçe öğretmenleri talepleri ile okullarda yapılmaya başlanmış.

Anasınıfı/Anaokulları, Her Kademeden Sınıfların ile Randevulu Ziyaretleri

Bu ziyaretlere velilerin de katılması özellikle beklenirken düzenli gelen sınıflar için her ziyarette farklı uygulamalar yaparak çocukların kütüphaneden yararlanma ve kazanımlarına ilişkin çalışmalar yapılıyor. Bunun yanında ziyaretleri sırasında çocukların kütüphaneye üyelikleri de yapılıyor. Ne hoş!

Kütüphane Kartı

Kütüphane Kartı ülkemizde çok önemsenmeyen bir konu olsa da birçok ülkede kütüphane kartına sahip olmak çocukluk dönemine ait kıymetli bir ani olarak değerlendirilmektedir. Çünkü Kütüphane kartı demek, sorumluluk demek, aidiyet duygusu demek, özgürlük demek, ayrıcalıklı olmak demek ve en temelinde kütüphanenin faydalarını evine de taşıyabilmek demek….

Ayrıca 2015 yılından bu yana yılın ilk 15 günü içinde doğan bebeklere de kütüphane kartı verilmekteymiş. Bu her zaman savunduğumuz doğduğu andan itibaren çocuklara kitap okumak gerektiğinin en somut hediyesi diyebiliriz. Bebeklerinizle kütüphaneye gitmek için hiç bir zaman erken değildir!

 Okul Öncesi Çocuklara Dijital Hikâye Anlatıcılığı

2016 ile başlayan bu çalışma bir bilgisayar öğretmeninin desteği ile ve 6 çocuk ile devam etmektedir. Yeni gelen yılda da kütüphane ayni çalışmayı sürdürmeyi planlıyor.

Kütüphanede İngilizce Çalışmalar

İngilizce öğretmenliğinde okuyan gençlerin gönüllü çalışmalarıyla çocuk kütüphanesi çevresinde dezavantajda bulunan çocuklara İngilizce çalışmalar drama, oyun gibi etkinliklerle sunuluyor. Aileler tarafından talep edilen bu çalışmalar ile çocukların İngilizceye karşı ilgisinin artması sağlanıyor.

Zenginleştirilmiş Kitap Okuma Etkinlikleri

Dokuz Eylül Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü işbirliği ile okuma saatlerini kukla, drama, oyun vb. etkinliklerle zenginleştirirken çocuklara kitapların faydaları ve kütüphanelerin önemi ve kullanımına dair bilgiler veriliyor.

Okur Günlükleri

Ben ki ilkokul 3.siniftan başlayarak her yıl günlük tutmuş ve bu günlüklerden bir kitaplık doldurmuş biri olarak bu fikir bana çok keyifli ve samimi geldi. Okuyan bireyin yazabilmesinin de önemi göz önüne alınarak okulların kütüphane ile yazarak iletişimi için bir defter tasarlanmış. Çocuklar bu defter aracılığı ile kütüphanecisine ulaşıp duygu ve düşüncelerini paylaşabilmekteler. Bu paylaşım bir süre sonra kütüphanenin daha aktif kullanılmasını sağlamış. Ayrıca defterde yüreklendirici yazılarla kütüphaneye yeni çalışmalar için cesaret vermiş.

Bilgiye Erişimde Okul Öncesi Kütüphanesi

Kütüpanne.com olarak çocukların okul öncesi donemde kütüphaneleri kullanmalarının önemini her defasında vurgulamaya çalışıyoruz. Okul öncesi donemde okuma ve yazma bilmedikleri için çocukların daha özenle düşünülmüş bir ortama ihtiyaçları olduğu herkesin malumu.

Bornova ilçe Halk Kütüphanesi bu konuda çok güzel bir çalışma yapmış.

Resim öğretmenleri eşliğinde kitapları ayırdıkları spor, müzik vb. temaları çocukların nasıl algıladığını görmek için çizmelerini istemişler. Tüm bu çizimlerde çocukların yoğunlukla kullandıkları nesneleri seçip temalara göre yerleştirdikleri kitapların üzerine oluşturdukları bu görsel konu başlıklarını yerleştirmişler. Böylece okuma bilmeyen bir çocuk top resmini gördüğünde spor konulu kitaplar bölümünde olduğunun farkına kolaylıkla varacaktır.

Kütüphanelerin çocuk bölümlerini tasarlarken çocuklardan ilham almak onlara verilen değerin yani sıra onlar için bir şeyler yapma cabasının olduğunun da en acık göstergesidir. Bu konuda harcadıkları özel cabayı ve inceliği takdir etmemek mümkün değil.

 

Oyunla Kütüphane Kullanımı Çalışmaları

 Raf Düzenleme Oyunu

 Hazırlanan köpük kitaplar ile raf düzenleme, konulara göre yerleştirme, rafı düzdün tutma vb. kütüphanecilik hususlarını rekabet, heyecan vb unsurları katarak anlatiliyor.

Kitap Bulma Oyunu

 Scavenger Hunt olarak birçok ülkede eğitim ve eğlence amaçlı oynanan bu oyun; okul öncesi gruplara kitap okuduktan sonra o kitabın içinde yer alan objeleri kütüphanede onların görebilecekleri şekilde yerleştirip okunan kitabı içinde geçen unsurlarla bulmaları sekliyle kütüphanede oynanıyor. Kitapta geçmeyen objeleri de yerleştirerek doğru izi takip etmeleri bekleniyor. Değişik yaş seviyelerinde farklı detaylarda hazırlıyor bu oyunu.

Bu etkinliği raflardaki etiketlere dikkat çekmek, kütüphanenin planını akıllarına yerleştirmek için de değerlendiriliyor.

Dinleme Etkinliği

Kütüphanede ses konusunu taşlar ve bir kâse ile anlatılan bir etkinlik.

Oyuncaklar Kuklalar

Kütüphane içinde aralarında kütüphanenin logosunun da bulunduğu ahşap yapbozlar ve çocukların çok ilgi gösterdiği bir de kukla sahnesi bulunuyor.

 

ETKİNLİKLER

 • Kütüphanedeyim – Okuyorum Anaokulları ile
 • Kitap Kapağı Tasarım Sergisi Forum Bornova
 • Fotoğraf Sergisi Bornova İlçe Halk Kütüphanesinden İzlenimler
 • Bornova İlçe  Halk Kütüphanesinde Kullanıcı Hizmetleri
 • Dünya Kitaplarda Saklı Anaokulları ile
 • Anaokulları/Sınıflara Tanıtım
 • Kadınlara Yönelik Ebru, Ahşap Boyama , İletişim Kursları
 • Belirli Gün ve Haftaların Kutlaması
 • Üniversite öğrencileri ile Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında çalışmalar
 • İngilizce öğretmenliği gençleri İngilizce çalışmalar
 • Toplu Kitap Okuma
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği gençleri ile Zenginleştirilmiş Kitap Okuma Etkinlikleri
 • Spor Salonunda egzersiz ve Kitap Okuma Etkinlikleri

 

Kurum Kuruluşlarla İşbirliği ve Etkinlikler

 • Okullara giderek kütüphanenin tanıtılması
 • Dünya Roman Kahramanları Günü kutlaması
 • Anısına Kitap uygulaması ile sevdikleri kişilerin anısını yaşatmak isteyenlerin bağışları

 

Kamu Vakıf işbirliği anlamında ilk ve tek proje olarak nitelendirilen Gezici Kütüphane ile dezavantajlı yerleşimlere (İnci Vakfı işbirliği ile) kütüphane hizmeti götürmekte ve bu çalışma ile gidilen okullarda “Okumak Eğlencelidir” başlıklı kitap okumanın faydaları ve çocuklarımıza bu alışkanlığı nasıl kazandırırız içerikli sunum yapmaktadır.