Hayallerdeki Kütüphane : Sinop Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesi

‘Halk kütüphaneleri,
her yaşta, her seviyede ve her meslekten okuyucunun çeşitli konulardaki fikir ürünlerinden din, dil ve milliyet farkı gözetmeksizin ücretsiz ve serbestçe yararlanmasını sağlayarak, bölgenin kültürel, sosyal ve teknik kalkınmasına yardımcı olan kuruluşlar olması sebebiyle günümüz toplumunun vazgeçemeyeceği kültür unsurlarından biridir.

( Kütüphanenin tanıtım broşüründen)

 

(Sinop’taki kütüphanenin duvarından)

Kitap okumanın her yaştan, her kesimden bireyler için çok önemli olduğu artık yadsınamaz bir gerçek. Bir diğer gerçek ise herkesin kitap satın almakla ilgili aynı şartlara sahip olamayışı. Kitaplara ulaşmanın satın almak dışında en güzel seçeneği ise tabi ki kütüphaneler. Aslında bunlar hepimizin bildiği şeyler bilmediğimiz ise kütüphanelerin çok kolay bir şekilde hayatımızın bir parçası olabileceği. Tabi ki bunun için var olan kütüphaneleri kullanmak ve daha iyi şartları talep ederek kütüphanelerimizi sürekli geliştirmek gerek.

      
İşte tam da bahsettiğim ilerlemenin olduğu bir yer keşfettim yarıyıl tatilinde. Sinop Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesi. Bir kütüphane düşünün ki deniz kenarında bir konak. Konak 1902 yılında yapılmış, Türkiye Yunanistan arasında yapılan göçmen mübadelesi sırasında hazineye kalan iki Rum kardeşin eviymiş. Dr. Rıza Nur Bey tarafından satın alınıp önce konut olarak kullanılmış, daha sonra kütüphane olarak düzenlenmiş. 1924 yılında 4296 cilt kitap ve gerekli malzemelerle hizmete açılmış. 1952 yılında çocuk bölümü de hizmete açılmış. 1993 yılında ise Bakanlığın tahsis ettiği bir araçla merkezdeki hizmetlere ulaşamayan kullanıcılar için Gezici Kütüphane Hizmeti de verilmeye başlanmış. Binanın girişinde iki merdiven var, sol taraf çocuk bölümüne, sağ taraf yetişkin bölümüne gidiyor. Binanın içinde iki bölüm birleşiyor. Kütüphane her şeyiyle çok güzel, mükemmel bir deniz manzarası sizi bekliyor kitap okurken. Mobilyaları bile o kadar özenli seçilmiş ki gerçekten bir konakta yaşayıp da sanki evinizin kütüphanesinde kitaplarınızı okuyorsunuz.

       

                                              

Kütüphanede çocuk bölümünün içinde okul öncesi çocuklar için ayrılmış özel bir bölüm de var. İçinde kitapların bulunması dışında farklı türde oyuncaklar, dvdler, dvd oynatıcı ve bir adet de tv bulunuyor.Tabi ki çocuklara uygun ve şık olarak seçilmiş mobilyalar da. Bir annenin çocuğuyla gidip keyifle vakit geçirebileceği bir ortam oluşturulmuş. Biz arkadaşım ve çocuklarımızla çok keyifli vakit geçirdik ve hayran kaldık.

   

Her şehirde böyle kütüphaneler olduğunu ve annelerin çocuklarıyla buralarda vakit geçirdiğini bir düşünün ki bunun geleceğini görmek beni çok mutlu etti. Ülkemizdeki bütün kütüphanelerin bir gün bu kadar özenle oluşturulmuş yerlere dönüştüğünü görmek ve sayılarının artması dileğiyle.

Yazan: Elif Çatak