Mediatheque, Valence, Fransa

Merhaba!

Fransa’da yaşıyorum, 4,5 yaşında ve 4 aylık iki yavrum var, iki senedir her ay düzenli olarak kütüphaneye gidiyoruz ve aylık bol bol ödünç kitap alıyoruz. ilk yavrumda kütüphaneye geç gitmiş olduk ama ikinci yavru henüz iki haftalıkken kütüphane deneyimi yaşamış oldu.

BÜTÜN ÇOCUKLAR KİTAPLA BÜYÜSÜN.

Büyük kızım iki yaşına gelene kadar Türkiye’den ya da buradan aldığımız kitapları okuyorduk, ama çok sınırlı sayıdaydı. Burada kitap fiyatları da oldukça yüksek, birkaç defa kitap aldık ama yeterli olmadı. Sonra bir arkadaşın tavsiyesiyle kütüphaneye gittik. Kitap okumayı sevmeme rağmen, kütüphane aklımda hep çocukluğumda gittiğim minik köy kütüphanemiz ve üniversitedeyken akademik ortamın baskılayıcı havasının hakim olduğu kütüphaneler olarak kaldığı için kütüphaneye gitmek çok çekici gelmiyordu. Ancak, buradaki kütüphaneleri görünce fikrim çok değişti, simdi bana huzur veren nadir yerlerden biri kütüphaneler

Bu nedenle sizlere çoğunlukla gittiğimiz bir kütüphaneyi tanıtmak isterim:

 

Kızımla birlikte kimi zaman 3-4 saatimizi geçirebildiğimiz,  çok hoşumuza giden neşeli bir ortam

Çocukların boylarına uygun kitaplıklar, aydınlık ortam

Oturma köşeleri

Kütüphaneye gitmeyi çok önemsiyorum ve ilerde çocuklarımın zihninde kitap ve kütüphaneyle ilgili güzel hatıralar kalması için burada sunulan imkânları maksimum seviyede değerlendirmeye çalışıyorum.

 ‘BIBLIOTHÈQUE’DEN ‘MEDIATHEQUE’ E..

Burada kütüphaneler son yıllarda ‘mediatheque’ dedikleri, yetişkin kütüphanesi, çocuk kütüphanesi, müzik-film DVD bölümleri, kafeteryası, toplantı salonu, mini tiyatro sahnesi olan büyük binalar halinde yapılıyor. Bulunduğumuz şehirde en yakini 2km ve en uzagi 4km olmak uzere 7 tane , cevrediklerle beraber toplam 14 mediatheque var. Biz bunlardan iki tanesine devamlı olarak gidiyoruz. Evimize en yakını 2 km, en uzak olanı da 21 km ötede. 30 gün sureyle istediğimiz kadar kitap, DVD alma hakkimiz var.

 

Biz her gittiğimizde önce biraz kütüphaneden çıkarılmasına izin verilmeyen hareketli, söküp takmalı, oyunlu kitapları inceliyoruz.

 

 

Sonra eve götüreceğimiz kitapları seçiyoruz ve kütüphane kartı kullanarak onları makinadan geçirip kaydediyoruz.

İşlemleri her hangi bir görevliye gerek kalmadan kendimiz hallediyoruz.

Kitapları almak ve geri bırakmak için küllendiğimiz makina

 

Daha sonra da kafeteryasında bireyler yiyip içiyoruz kızım çok seviyor, kütüphanede piknik yapıyoruz diyor. 😀 Kafeteryası tam bir sohbet meclisi havasında, bir yanda yaşlı insanlar günlük gazete ve dergileri okuyorlar, bir tarafta da makinadan cay, kahve ya da meşrubatını alıp muhabbet eden insanlar..

Ben 6 yıldır Fransa’dayım, az çok çözüyorum artık  Fransızcayı, kitapları önce okuyup anlıyorum sonra Türkçe olarak anlatıyorum. Eşim doğma büyüme burada olduğu  için o da Fransızca olarak okuyor, böylelikle kızımıza iki dilde de kitabı okumuş oluyoruz.

Misafir Yazar