Onondaga County Public Library, NY, ABD

Kids’ Space

Onondaga County Public Library

Onondaga Bölgesinin Merkez kütûphanesi olarak adlandırabileceğimiz Onondaga County Public Library içerisinde bulunan çocuk bölümü 2016 içerisinde yenilendi.

Şehrin merkezinde bulunan ve şehrin en büyük kütüphanesi olan Merkez Halk Kütüphanesinde çocuk bölümü 2.katta yer alıyor. Bu kata ister asansör ister merdiven kullanarak ulaşmak mümkün.

0-2 Yaş Bölümü

Bu bölüm 0-2 yaş dönemimdeki çocukların ihtiyaçları, boyutları ve yetenekleri göz önüne alınarak tasarlanmış.

Etrafı tamamen çevrili olan bölümde çocukların dikkatini ve merakını cezbedecek birçok oyuncak, oyun ve mobilya bulunuyor.

Duyusal materyaller özellikle tercih edilmiş. Erkrn dönem çocuklarının 5 duyu organına hitap ederekk ve oynarken öğrenmeleri hedeflenmiş.

Minik silindir şeklindeki giriş hem oyun hem de saklanma ve belki dinlenme imkanı sağlıyor.

Renk tercihleri miniklerle birlikte yetişkinlerin bile gözlerini dolduruyor.

Oyna ve Öğren Köşesi

Bu köşede 9 farklı temada ve özellikte eğitici oyunlar ve bunlarla bağlantılı kitaplar yer almaktadır.

Daha çok okul öncesi dönem çocukları için tasarlanmış olsa da ilkokul çocuklarının da ilgisini çekecek araçlar bu kutuların içinde yer almaktadır.

Oyun oynamanın yanı sıra ilgili kitapları çocuğunuza okurken kullanabileceğiniz kuklalar yine bu köşede bulunmakta.

 

Bebekler için duyusal materyaller

 

İnce motor yeteneklerini eğlenceli bir şekilde geliştirebilecekleri ahşap oyuncaklar

READytown

Çocuk katında bulunan bu küçü kasaba modeli çocuğunuzum sabahtan akşama kadar hiç sıkılmadan oynayabileceği çeşitlikte ve güzellikte tasarlanmış. 4 adet farklı minyatür yapı bulunuyor.

Mor yapı içinde tasarımlarınızı çizebileceğiniz bir masa ve kostümlerden oluşuyor.

5 yaşındaki oğlum gibi çizim yapmaya düşkün bir çocuk için rulo kağıttan oluşan böyle bir masa çok kıymetli.

İtfaiye, polis, doktor, postacı ya da kütüphaneci gibi toplum yardımcılarının kostümlerini kullanarak Mor perdeli sahnede diledikleri gibi gösteri yapabiliyorlar çocuklar. İzlemesi de pek bir keyifli oluyor doğrusu.

Sarı Yapının adı Köşedeki Dükkan 🙂

Gerek içerisi gerekse dışarısı tasarlanıken her bir ayrıntı titizlikle düşünülmüş.

Bu köşedeki dükkan da yok yok. Sebzeler, konserveler, sütler, yağlar… Çocuklar her birini günlük yaşamda ailelerinden gördüklerini taklit ederek itina ile seçiyorlar. Sonra tartıyor, para değiş tokuşu yapıyor ve poşetliyorr…

Tüm bu harika oyunların arasında kitaplar da yerlerini almış durumda. Hatta kitaplar eşliğinde oynandığında çocuklsr için daha anlam ifade ediyor.

Dükkandan alınan ve poşetlenen eşyalarla bir sonraki Mavi Yapıya geçiyor çocuklar hemen.

Burda onları tam boylarına göre bir mutfak karşılıyor.

Evde ne gördülerse ve ahh ahh diyerek iç çektilerse burda deneme fırsatları oluyor. Aldıkları eşyaları buzdolabına yerleştiriyorlar. Fırınları ve tencelereleri kullanıyorlar…

Bazen hiç aklınıza gelmeyecek bir konuda çocuğunuzun nasıl mutlu olduğunuzu da buralarsa görme ve deneyimleme şansınız oluyor. Örneğin taburesiz elini yıkayamayan 2.5 yaşındaki kızım için boyuna uygun bu lavabo bu bölümün starıydı.

Son olarak Kahverengi Yapı tam bir inşaat yap boz üret fikirlerini destekler türden tasarlanmış.

Legolar, Tren setleei, Tamir kosesi vb.

Diğer Eğitici Oyuncaklar

Işıklı masa ve şeffaf küpler

Mıknatıslı Grup Oyunları

Büyük Mavi Bloklar

Bilgisayar Bölümü

Seçilen bilgisayarlar gerek kullanım olarak gerek içerisinde bulunan uygulamalar kapsamında tamamen çocuk dostu olarak tercih edilmiş. Bilgisayarlar hem dokunmatik hem klavye ile kullanılabiliyor. Ayrıca birçok ipad de yine çocuklara uygun program ve uygulamalarla hizmete sunulmus.

Normalde ücrete tabii birçok uygulama ya da eğitim programına çocuklar bu bölümde tamamen ücretsiz olarak erişim sağlayabiliyorlar.

Kitaplıklar

Kitap sunumu da yine çocukların yaşlarına bağlı özellikleri göz önüne alınarak yapılıyor.

Örneğin okul öncesi dönem çocuklarına hitap eden kitaplar, çocukların rahatlıkla erişip gönüllerince araştırabileceği boyda ve henüz okumayı bilmediklerimden kitap kapakları dışa dönük şekilde yerleştirilmiş.

Diğer yandan okumayı bilen daha bûyüknçocuklar için kitaplar raflarda yanyana dizilmişve kitaplikların arasında rahat keyifli okuma mekanları oluşturulmuş.

MakerSpace

MakerSpace ABD kütüphanelerinin olmazsa olmazı bir bölüm. ABD’de tasarlamaya üretmeye keşfetmeye çok önem veriliyor. Bunu sağlamak için de özellikle çocuklara birçok imkan sağlanıyor. Çocuklar bu alanlarda hiç bir kural, baskı ya da doğru olmadan özgürce üretebiliyorlar.

Sesli Kitap Bölümü

Bu konuda çok yakında ayrıntılı bir yazı paylaşacağım.

Tuvaletler

Tuvaletler engellilerin kullanımına uygun standartlarda yapılmak zorundalar. Bunun yanında oldukça geniş ve temiz. İçerisinde bir de alt değiştirme ünitesi mevcut.

 

*Tüm hakları saklıdır. Fotoğraflarla birlikte yazının www.kutupanne.com sitesinin izni olmaksızın bu dokümanın tamamı veya belli bir bölümü hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve kopyalanamaz.