Onondaga Free Library, NY, ABD

Mahallemin kütüphanesi olmasından mı, güler yüzlü yardımsever personelinden mi yoksa mekanın güzelliğinden mi bilemiyorum ama benim için en ÖRNEK KÜTÜPHANE burasıdır.

Öncelikle benimsediği doğa teması insanın hemen içini ısıtıyor. Yerlerde bulunan çim ve çakıl patika deseni, duvarlarda kitap okuyan hayvanların olduğu orman çizimleri ve bunlarla uyumlu mobilyaları… hepsi birbirinden güzel ve her seferinde tekrar tekrar gitmek için insanı destekleyici unsurlar arasında.

Kütüphane alanı yaşa ve yeteneklerine göre çocuklara farklı alanlar sunuyor. Örneğin okul öncesi için düşünülmüş bu bölümde tüm mobilyalar çocukların tek başına kullanımını kolaylaştırıcı şekilde seçilmiş.

Örneğin bu eğimli masa 1.5 yaşından itibaren kızımın en rahat vakit geçirdiği başarılı bir örnek. Gerek kitap okurken gerekse yapboz yaparken düz masalara göre çocukların daha rahat konsantre olmalarını sağlamaktadır.

Diğer yandan yaprak desenli olan bu düz masa grup oyunları ve çalışmaları için daha rahat bir ortam sağlıyor.

Bu bölüm kitaplıkları iki ayrı şekilde organize edilmiş. Bir tarafta doğa, aile, büyüme, hayvanlar vb. temalarda kitaplar bulunurken diğer tarafta ise yazarların soyisimlerine göre alfabetik sırada kitaplar bulunuyor.

Temalar özellikle aradığınız bir konu (okula başlama, mevsimler, dinazorlar vb.) olduğunda fayda sağlarken takip ettiğiniz yazarın diğer kitaplarına göz atmak istediğinizde alfabetik bölüm daha ideal oluyor. Burdaki kitaplar belirli aralıklarla değişiyor. Katalog içerisindeki tüm kitaplar kitaplıklarda olmuyor. Ancak siz aradığınızda kütüphaneciniz getiriyor. Böylece her ziyaretinizde yeni kitapları keşfediyor ve sıkışık raflardan kurtuluyorsunuz.

Rafların çocukların boyuna uygun olması ve kitapların kapaklarının dışa dönük olması erken yaşta ilgi alanına göre çocukların kitaplarını seçebilmelerini sağlıyor.

Ayrıca kitap raflarının önündeki barlar bebeklerin tutunarak ayağa kalkmalarına ve ilk adımlarına yardımcı oluyorlar. 😊

Kütüphane içerisinde doğal aydınlatmadan yanayımdır. Ancak bu mümkün olmadığında aydınlatmanın yeterli yapılması çok önemlidir. Havalandırma ve Isıtma sistemleri de kapalı bir kamusal alan olan kütüphanelerin olmazsa olmazları arasında.

Özellikle çocuk kütüphanelerinde çeşitli alanlar tasarlamak ve çocukların aktif yönlerini göz önüne almak çok önemli. Orta bölüm birçok farklı kullanımı içinde barındırıyor.

En başta bir okuma kuytusu bulunuyor. Bizimkiler kitap seçip orda okumaya bayılıyorlar. Hemen üzerinde yapbozlar bulunuyor.

Bilgisayar bölümünü ayıran ağaç çift taraflı bir raf ayrıca haftalık ya da aylık temalarda kitap tanıtımları bu raflarda yapılıyor.

Bilgisayarlar çocuk dostu tercih edilmiş. Ayrıca katalog aramaları da yapma imkanı sunuyorlar.

Son olarak süreli yayınların bir bölümü de yine bu orta bölümde bulunmakta.

Hani çocuk kütüphanesi ve çocuklara uygun mobilya diyoruz ama daha öncede üzerinde durduğum gibi çocuklar için tasarım yaparken ayrıntılı düşünmek mecburiyetindeyiz.

Örneğin okul öncesi çocuklar için mekan tasarlıyorsak muhakkak birlikte geldikleri yetişkinlerinde düşünmeliyiz. Yukarıdaki alan genelde çocukların birlikte geldikleri yetişkinlerle kitap okudukları ya da çocuklar serbestçe kütüphaneyi yaşadıklarında ebeveynlerin onları izledikleri bölüm.

Çocukların olduğu her yerde oyunlardan ve oyuncaklardan bahsetmemek olmaz. Birbirinden farklı ve eğitici birçok oyuncak özenle seçilmiş yine burda da.

Kitapların olduğu bölümün devamında masal saatlerinin, çeşitli etkinliklerin, partilerin ve film gösterimlerinin yapıldığı bir oda mevcut.

Birkaç masa ve sandalye dışında boş olan bu oda talebe ve isteğe göre düzenlenerek kar amacı güdmeyen organizasyonların kullanımına da sunulmakta ve tabii tamamen ücretsiz.

Bu bölüm de okumaya yeni başlayan çocuklara özel seriler ve setler mevcut. Ayrıca çocuk gelişimine ilişkin çok yararlı kitaplar da yine bu bölümde sergilenmekte.

Okul öncesi ve sonrası dönem raflar yardımı ile birbirinden ayrılmış durumda.

Bu kütüphanenin en keyifli taraflarından biri her defasında keşfedeceğiniz ve yeni deneyimler yaşayabileceğiniz farklı ve çeşitli mekanların tasarlanmış olması.

Gençlerin bulunduğu bölümdeki bilgisayarlar onların ihtiyacını karşılayacak şekilde tercih edilmiş.

Çok vakit geçirdiğimiz diğer bölümler ise lego duvarı, minik hayvan figürleri ve kitapları, bilim köşesi…

 

*Tüm hakları saklıdır. Fotoğraflarla birlikte yazının www.kutupanne.com sitesinin izni olmaksızın bu dokümanın tamamı veya belli bir bölümü hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz ve kopyalanamaz.