Tülin Kulluk Kozikoğlu ve Çocuk Kütüphaneleri Mesajı

Yıllar önce, Amerika’da bir gün, bir kütüphane görevlisinin bir tek çocuğun o günkü kitap seçimi için tam 30 dakika harcadığına şahit oldum. “Al birini, oku” demedi. Önce tek tek sordu çocuğun zevkini. Sonra belki on farklı kitabı çocuğa üşenmeden, ince ince anlattı . Dinledi-anlattı, dinledi-anlattı, dinledi-anlattı… Sonunda bir kitap alıp gitti çocuk. Tek bir kitap için, sadece tek bir gün okunacak (çünkü ertesi gün onu getirip yenisini alacak) o tek kitap için ne çene döktü kütüphane görevlisi! İşte bence işin özü burada yatıyor. Çocuğa, kitaba, çocuğun okuyacağı kitaba bunca özen gösterilirse elbet sonuç da iyi oluyor.

Kütüphaneler önemli çünkü kütüphaneler okur yaratıyor. Mesele kitap olunca bizim memlekette herkesin dilinden düşmeyen bir cümle vardır: “Kardeşim, adamlar metroda bile kitap okuyor. Biz okumuyoruz ki çocuklarımız okusun!” Bizde sanılıyor ki yetişkinler kitap okusa çocuklar da kitapsever oluverecek. Üzüm üzüme baka baka kararacak sanılıyor. Oysa kazın ayağı hiç de öyle değil. Batı’da çocuklar analarının karnından kitapsever olarak doğmuyor. Kitap kurtları gökten zembille inmiyor. Çocukları kitap sever yapmak için ne çok enerji, ne çok zaman, ne çok para harcanıyor bir bilseniz!!!

Tüm bu enerji, zaman ve parayı harcayan sadece aileler mi? Elbette değil. Bir çok kurum ailelere eşlik ediyor bu meşakkatli yolculukta. Hem kamu kurumları hem de özel kurumlar. Kimi zaman ticari kurumlar, kimi zaman da kar amacı gütmeyen kurumlar. Bir çok STK kitap okuma kültürünü geliştirici projeler üretiyor.

Ve fakat elbette tüm bu çabada baş rolü kütüphaneler oynuyor.

Kütüphaneler sadece kitabı sunan mekanlar değil. Aynı zamanda, kitabı arzulamayı sağlayan mekanlar. Kitabın çocuğun/bireyin zihninde aranan/istenen bir nesne olarak yer alması için çaba sarf eden mekanlar. Kitabı oyunla, tiyatroyla, müzikle birlikte sunarak çocuğun hayatına entegre eden, kaçınılmaz kılan mekanlar. Ve ayrıca, sadece çocuğa değil çocuğun anne-babasına da hizmet eden mekanlar. Anne-babaya “çocuğa kitap nasıl sevdirilir?” üstüne akıl veren, yol gösteren mekanlar.

Kütüphanelerin en önemli işlevlerinden biri anne-babalara çocuğunu kitapsever yapma yolunda yalnız olmadıklarını hissettirmek bana göre. Kütüphaneler fırtınalı günlerin güvenli limanları; hem çocuklar hem de ebeveynler için.

Yazar: Tülin Kulluk Kozikoğlu

Yazarin “BATILILAR ANALARININ KARNINDAN KİTAP OKUMAYI SEVEREK Mİ DOĞUYOR?”  yazisini da okumak icin tiklayiniz.

*Yukarıda yer alan bilgiler Kırmızı Elma Yayın Dağıtım Organizasyon desteği ile 2017’de Çocukları Kütüphanelerle Buluşturalım Projesi kapsamında hazırlanmıştır.