Fransa’da Bir Anaokulu Kütüphanesi…

Merhaba! Bu yazımda size kızımın okulundaki kütüphane görevlisi Isabel ile yaptığımız söyleşiden bahsedeceğim. Anaokulunda çocuklara nasıl kitap okuma alışkanlığı kazandırılıyor, okul kütüphanesi ne sıklıkla kullanılıyor gibi konular gündemimizdeydi.

Öncelikle küçük bir bilgi, Fransa’da yaşıyoruz, burada üç yaşından itibaren anaokulu eğitimi zorunlu olmamasına rağmen bu yaştaki bütün çocuklar anaokulu eğitimi almaktadır. Anaokulu 3 yıl; küçük, orta ve büyük olarak sınıflar adlandırılıyor. Okulun toplam öğrenci sayısı 76. Benim kızım bu yıl ikinci senesinde. Gecen sene okula başladığında Fransızca bir kelime bilmiyordu, üç yaşına kadar ana dili, Türkçeyi öğrenmesi üzerinde durduk. Okulda ilk haftalar zorlanmasına rağmen çabuk alıştı, kendisi gibi hiç Fransızca bilmeyen yaklaşık 10 çocuk daha vardı sınıfında, sınıfın 3 te 1 i diyebiliriz. Bu sene hepsi de güzel bir şekilde Fransızca anlayıp konuşabiliyorlar. Kitap okumanın dil gelişimine katkısı tartışılmaz tabii, okulda, kitap okuma, masal saati ve kütüphane kullanımı çok etkili bir şekilde işliyor. Kütüphane okulda en çok kullanılan bölüm ve boş kaldığı zamanlar çok olmadığı için rahatça fotoğraf çekebileceğim gün, saat bulmakta zorlandık. Isabel’in bahsettiğine göre, Fransa’da her anaokulunda bu şekilde bir kütüphane yokmuş, bazı yerlerde sadece sınıflardaki kitaplarla idare ediliyor, bazılarında da bu şekilde ayrı bir kütüphane bölümü bulunmaktaymış. Kendisi de özel olarak okul kütüphaneciliği mesleğini yapıyor. Eskiden  o da anaokulu öğretmeniymiş, dört çocuğu olduktan sonra uzun yıllar öğretmenliğe ara verdiği için tekrar ise döndüğünde bu şekilde çalışmak istemiş. Yine her okulda kendisi gibi özel bir kütüphane görevlisi olmadığından da bahsetti. Yani bizim okulumuz şanslı, hem ayrı bir kütüphane hem de sadece kütüphaneyle ilgilenen bir görevlisi bulunuyor.

Öncelikle “kütüphane sizin için ne ifade ediyor ve okuldaki fonksiyonu nedir?” diye sordum. Okulda ayrı bir kütüphane olmasının önemini vurguladı, “Çocuklar, sınıfından buraya özel olarak geliyor ve tabiri yerindeyse buranın adabını daha dikkatli bir şekilde öğrenmiş oluyorlar. Serbestçe kesif yapıp, istedikleri kitabı alıp inceleyebiliyorlar. Tekrar hangi kitabi, nereye yerleştirmeleri gerektiğini kitabin üzerindeki renk ya da numara işaretleriyle takip edip buluyorlar. Kütüphanede oyun da oynadığımız için eğlenceli bir yer olduğunu zihinlerine işlemiş oluyoruz.”

Kütüphanede 400 küsür kitap bulunuyor, aynı zamanda sınıflarda ve okul koridorlarında da renkli minderler ve küçük kitaplıklardan oluşan okuma köşeleri mevcut…

Her sınıf haftada bir toplu bir şekilde kütüphanede masal saati yapıyor. Masal saati için gönüllü, çoğunlukla emekli öğretmenler gelip masal kitabi okuyorlar.

Başka bir gün Isabel çocukları 7-8 kişilik gruplar halinde kütüphaneye alıp onlara eğitici oyunlar oynatıyor bir saat boyunca..

Yine başka bir gün de yine ayni şekilde, küçük gruplar halinde, kütüphanede çocuklarla birlikte kitapları inceleyip o hafta eve götürecekleri kitapları belirliyorlar. Bu şekilde bir öğrenci haftada toplam üç defa kütüphaneyi kullanmış oluyor.  Zaman zaman da okul olarak şehir merkezindeki büyük kütüphane gidip oradaki farklı etkinliklere de katılıyorlar..

Çocuklar bazen kendileri seçiyorlar eve götürecekleri kitapları, bazen de ben yönlendiriyorum diyor Isabel. Mesela annesi babası ayrı ya da ayrılmak üzere olan bir çocuk için o içerikte bir kitap  ya da kardeşi olacak bir çocuk için ya da çeşitli korkuları olan çocuklar için ona göre kitaplar bulmaya çalışıyorum diyor. Benim kızım da bir ara yangından çok korkuyordu, öğretmenine bahsetmiştik biz de. Sonrasında ona bu korkusunu atlatmaya yardımcı olacak bir kitap verilmişti okuldan ve işe yaramıştı.. Okuldan kitapları her salı günü çocuğun ismine özel bir dosya içinde veriyorlar yine ayni şekilde, bir sonraki salı sabahı iade etmemizi istiyorlar. İstersek daha uzun da kalabilir tabi, ama düzen bu şekilde, salı sabah okula geri dönüş, salı öğlene yeni kitap..

Misafir Yazar