Kayseri 75. Yıl İl Halk Kütüphanesi

Kayseri 75. Yıl İl Halk Kütüphanesi, Kayseri’nin Melik Gazi İlçesinde bulunan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren il halk kütüphanesidir.

Kayseri’de ilk genel kütüphane, Kayseri Belediyesi ve Kayserili vatandaşların yardımı ile 1912 yılında “Milli Kütüphane” adıyla kurulmuş ve bu kütüphane 1938 yılında “Halkevi Kütüphanesi” ne devredilmiştir. 11.08.1951 tarih 5839 sayılı Kanun gereğince “Halkevi Kütüphanesi” , 10815 adet kitabı ve malzemesi ile birlikte 1953 yılında oluşturulan “Vilayet-i Umumiye Kütüphanesi” ne aktarılmıştır. Vilayet-i Umumiye Kütüphanesi Zeynel Abidin Türbesi ve Sahabiye Mahallesindeki yardım sevenlere ait dernek binasında (1958) hizmet vermiştir. 1961 yılında Kayseri İline Kütüphane Binası Yaptırma Koruma ve Geliştirme Derneği adı altında kurulan bir derneğin gayretleri ve çalışmaları ile 196l-1970 yılları arasında bir kütüphane binası yaptırılmıştır. Bu esnada, VII. Milli Eğitim Şurâsı aldığı bir kararla 1963 yılında kütüphanenin adını İl Halk Kütüphanesi olarak değiştirmiştir.Vatandaşların ve Belediyenin katkısı ile Cumhuriyet Meydanında yaptırılan binaya 1972 yılında taşınılmış ve bina 1998 yılına kadar kullanılmıştır. 1998 yılında kütüphane hizmet binasının Kentsel Tasarım Projesinde yeşil alan olarak yer alması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Başkanlığınca yıkım programına alınmış ve yine Büyükşehir Belediyesi Başkanlığınca Gültepe Parkı yanında yeni bir hizmet binası yaptırılmıştır. Bu yeni hizmet binasına 1998 yılında taşınan 75.Yıl İl Halk Kütüphanesi 2011-2013 yılları arasında kütüphanecilik hizmetlerini en iyi verebilecek altyapı, onarım ve donanım çalışmalarıyla kendisini yenilemiş, 2016 yılında RFID Akıllı Kütüphane Sistemleriyle çağı yakalayarak uluslararası kütüphanecilik standartlarında ​hizmet vermeye devam etmektedir.

Kütüphane, 13.000 küsur kitapla çocuk kitaplığımız giriş katında, kapalı bir salonda hizmet vermektedir.

Çocuk bölümü için daha aydınlık ve ferah bir mekan oluşturulmuş; küçük yaş grubundaki ziyaretçilerin kitaplara ulaşımını kolaylaştıracak rengarenk mobilyalar tercih edilmiştir.

 

Kitapların yanı sıra farklı yaş grubundaki çocukların eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak çeşitli oyuncaklarda kütüphanede bulunmaktadır.

Her pazartesi yenilenen Haftalık tematik sergisi ile gözden kaçan kitapları yeniden çocukların ilgisine sunmakta ve salonun girişinde bulunan bu sergi çocukların hayli dikkatini çekmektedir. Kütüphanecileri tarafından özenle seçilerek hazırlanan bu bölüm çocuklara verilen değerin dışa vurulmasıdır bence.

Her çarşamba 10.30’da 3-5 yaş grubu çocuklar için Öğretmen Meryem Ünlü ile masal ve oyun saatimiz var.

Aslında öncelikle masal saati olarak başlamış;ancak, hem birbirini ve karşılarındaki yetişkini tanımayan hem de mekana ilk kez gelmiş olan çocukları kaynaştırmak için masal öncesinde ve sonrasındaki küçük oyunlar ile çocukların hevesleri doğrultusunda daha fazla zamana yayılır hale gelmiş. Bu etkinlik sayesinde kütüphaneye düzenli gelen, bizden biri olan pek çok çocuğumuz ve velimiz var artık. Bu etkinliğe kreşlerden de katılımlar olmuş.

Okulöncesi, ilk ve ortaöğretim kurumlarından çeşitli seviyelerde öğrenci grupları kütüphanede ağırlanmaya devam etmektedir. Bu kapsamda, Kayseri İl Halk Kütüphanesi ve kütüphane kullanımı ile ilgili bilgiler verilmektedir. (Çocuklardan pek çoğunun kütüphaneyi ilk görüşü oluyor bu oluyor ve çok hoşlarına gidiyor. Bir iki gün içinde velilerini sürükleyip birlikte geliyorlarmış. 🙂 )
Süreli yayınlar bakımından da hayli zengin olan kütüphanede çocuk dergileri de geliyor. Kütüphanede zaman geçirmek isteyen çocuklar için cazip bir köşe..

Bunların dışında bir çok çeşitli sosyal etkinliklerde kütüphanenin sunduğu hizmetler arasında. Örneğin; Geçtiğimiz ay gerçekleştirdikleri madde bağımlılığına karşı bilinçlendirme faaliyetlerinden HİMAYE Madde Bağımlıları ve Aileyi Koruma Derneği Başkanı Hülya Turhan tarafından gerçekleştirilen Özgürüz! Bağımlı Değiliz! başlıklı bir konferansa  80 küsür ortaokul öğrencisinin katılmıştır.

Kütüphanemizin resmi web sitesi: http://www.kayserikutup.gov.tr

Resmi Facebook sayfası: https://www.facebook.com/kayseriilhalk/