Şişli Belediyesi Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı

Şişli Belediyesi Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı, Kitap Okuyan Çocuklar projesi kapsamında kurulmuş Türkiye’de hem okul öncesi hem okul sonrası çocukların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, onların kitapla ve yaratıcılıkla iç içe keyifli ve oyun dolu zaman geçirebilecekleri; ailelerin de çocuklarıyla birlikte sosyalleşip, çocuk gelişimi konusunda kendilerini geliştirebilecekleri oyun kitaplıklarından sadece biri. İlk oyun kitaplığı 2014’te Kadıköy Belediyesi bünyesinde Özgürlük Parkı’nda, ikincisi 2015’te Mersin Mezitli Belediyesi bünyesinde kuruldu. Üçüncü oyun kitaplığı da 3 Aralık 2016’da Şişli Belediyesi bünyesinde hayata geçirildi.

 

Bu yazıda, bu oyun kitaplığı hakkında hem gezerek hem de yukarıda gördüğünüz Tanıtım Kitapçığı’nı okuyarak edindiğim bilgi ve izlenimlerimi aktaracağım. Kütüphaneyi ziyarete gitmeden önce www.kitapokuyancocuklar.org yada www.facebook.com/KitapOkuyanCocuklar sayfalarından faaliyetlerini takip ediyordum. Aktif ve eğitici etkinlikleri dikkatimi çekiyordu. Yerinde görmek çok heyecan verici olacaktı.
Oyun kitaplığı, Şişli Belediyesi’ne ait, fiziksel olarak çocuklara uygun olarak tasarlanmış iki katlı bir yapıda bulunuyor. İlk katında çocuklara uygun olarak tasarlanmış masa, sandalye, kitaplık ve oyuncakların yanında belirli saatlerde yapılan etkinlerin yapıldığı küçük bir de sahne bulunuyor. Kitaplıkta her yaşa uygun kitaplar mevcut. Ayrıca bu katta çocuklara uygun tasarlanmış bir tuvalet ve lavabo da bulunmaktadır.

 

İkinci katında mini bir mutfak, bebekleri emzirmek yada alt bezlerini değiştirmek isteyen ebeveynler için bir adet emzirme koltuğu ve alt değiştirme alanı bulunmakta. Ayrıca çocuklarıyla birlikte gelen ebeveynler için de çoğu çocuk gelişimi ile ilgili  olan yetişkin kitaplığı da mevcut (Kitaplıkta boş yerler var ve bağış yapabilirsiniz) .

 

Kütüphaneden sorumlu ve işine gerçekten gönül vermiş uzman Ezgi Dündar gezintim sırasında bana eşlik etti ve tüm sorularımı içtenlikle cevapladı. Çocuk kütüphanelerinin anaokulu ve kreşlerden en önemli farklılığın burada anne ve babaların çocuklarıyla birlikte etkileşim içinde olmaları. Bunun bir uzmanın gözetimi eşliğinde yapılması, çocuklar gelişirken anne ve babaların da iletişim ve eğitim konusunda kendilerini geliştirdikleri bakımından çok önemli. Uzmanımız bu konuda ebeveynlerin ilk geldiklerine günlere göre gözle görülür ilerleme kaydettiklerini dile getiriyor. Bu çok mutluluk ve umut verici.

Kütüphane henüz 2 ay kadar önce açılmış olmasına rağmen 250’den fazla üyesi var. Sadece  Şişli sakinleri değil başka ilçelerden de üyelere sahip. 0-8 yaş arasındaki her çocuğa açık. Kütüphanenin kapasitesinden fazla üyesi olduğu için öğleden önce 0-2 yaş, öğleden sonra 2-6 arasındaki çocuklar gelebiliyor. Böylece çocukların birbirleriyle etkileşimleri ve yaptıkları faaliyetler daha uygun hale getirilmiş oluyor. Çocukların gelişimine yararlı olacağını düşündüğü bir deney ya da aktivite fikri olan herkes oyun kitaplığı görevlisiyle konuşup gerekli malzemeyi ayarlayıp çocuklarla deneyi ya da aktiviteyi gerçekleştirebiliyor.

Kütüphaneyi gözlemlerken şu hisse kapıldım: Orası aslında çocuğunuzun odası ve gelişimi için gerekli olan her şey (kitaplar, oyunlar, oyuncaklar gibi) mevcut. Böylece bir sıcaklık ve aidiyet hissi veriyor. Buna ek olarak da sosyalleşerek, deneyerek, gözlemleyerek, keşfederek öğrenip küçük yaşta okuma kültürü kazanıyorlar.  Anneler kütüphanede gönüllü olarak temizlik ve düzenine yardım ediyor. Ben oradayken çeşitli yaş  gruplarından çocuklar geldi. Bazıları yapılacak etkinliği beklerken kendi aralarında seçtikleri bir kitabı incelediler. Çocuklarıyla gelen bir anne kızına kitap okumaya başladı. Üst katta yeni yeni yürümeye başlayan bir bebek, kendi yaşına uygun bir kitabı incelerken annesi ona canlandırma yapıyordu. Burada böyle aktivitelerin, kitapların çocukların gelişimi için ne kadar yararlı olduğu, büyüdüklerinde kendi ayakları üzerinde durabilen, sağlıklı bireylere dönüşmelerinde ne derece etkili olduğu sanırım herkes tarafından kabul görecek bir gerçek. Daha detaylı ve sağlıklı bilgilere sitemizdeki diğer yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Son olarak, Kitap Okuyan Çocuklar projesinin en büyük arzusu, oyun kitaplıklarının Türkiye’nin mahallelerine yayılması. Eğer siz de mahallenizde çocuk kitaplığı kurulmasını istiyorsanız, proje yetkilileriyle irtibata geçip, bulunduğunuz yerin belediyesine projeyi sunabilirsiniz. Erken okur-yazarlık üzerine farkındalık sağlayıp, kitap çemberleri kurup, bu köklü değişimin bir parçası olabilirsiniz diyor proje sahipleri.
Bir gün her mahallede bir kütüphane görmek dileğiyle,

Sevgiler.

 

Yazan: Başak Koca