AYAKLI KİTAPLAR GEZİCİ KÜTÜPHANELER

Gezici kütüphaneler şehirlerin uzak semtlerinde,kasaba ve köylerde yaşayıp halk kütüphanesinden yararlanamayan çocuk, genç ve yetişkinlere  hizmet  götürmek amacıyla Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş bir birimdir.

Dünyada geçmişi 19 yy. dayanır. Basit atlı araçlarla başlayan gezici kütüphanecilik yerini 20 yy. da büyük motorlu araçlara bırakır. Dünyada ilk motorlu kütüphane Cincinnati Halk Kütüphanesidir.(1927)

Bizdeki ilk gezici kütüphane Nevşehirli Mustafa Güzelgöz’ün eşekli kütüphanesidir. Güzelgöz 22 yılda 35 köy dolaşır 27.500 kitap, ilim ve irfan dağıtır.

Günümüzde daha da modernleşen gezici kütüphaneler artan sayısıyla daha fazla insana ulaşmaktadır. Türkiye’nin  farklı illerinde kütüphane hizmeti veren  45 araç bulunmakta, bu araçlardan bir tanesi de Sinop’tadır . Araç belediye sınırları dışında kütüphaneye ulaşımları sınırlı olan ilk ,orta,lise öğrencileri ve vatandaşlara hizmet vermektedir.

  • Gezici kütüphanelerde diğer kütüphaneler gibi üyelik sistemiyle çalışıyor. Sinop’ta bulunan tek gezici kütüphanenin öğrenci ve öğretmen olmak üzere 900 üyesi bulunmaktadır.
  • Üyeler  15 günde bir okullarına gelen kütüphaneden en fazla 3 kitap alabiliyorlar.
  • Kütüphanenin araç içi kitap sayısı 4800 civarında.
  • Kütüphane günde 2 okul olmak üzere ayda 19 ayrı okula gidiyor.
  • Kütüphanenin araç içinde kitap okuma kapasitesi 10 kişi.
  • Kitaplar her okul yılı sonunda yenilenerek bir sonraki eğitim öğretim yılına hazırlanıyor.

Gezici kütüphanenin ulaştığı şanslı köy okullardan birinde ben de öğretmenlik yapıyorum. Gezici kütüphanenin okulun bahçe kapısından girdiğini gördükleri anda başlıyor öğrencilerimin sevinç çığlıkları. Kütüphaneyi görmemizle kütüphanenin içinde kendimizi bulmamız birkaç dakikamızı alıyor. Kitaplardan mahrum kalan çocukların kitaplara kavuşma anı ise görülmeye değer. Rengarenk kitapların büyüleyiciliğine kapılmaları da uzun sürmüyor. Büyük bir memnuniyet ve ödünç aldığımız kitaplarla ayrılıyoruz geziciden.

Ben bir eğitimci olarak çocukları kitapla erken yaşta tanıştırıp okuma alışkanlığı kazandırdığı için bu projeyi destekliyorum. Bu araçların sayısının artırılıp en ücra köşelerdeki çocuklarımızın da gönlünde yeni ufuklar açmasını temenni ediyorum.

Biliyoruz ki kitap okuyan her bir çocuk memleketimiz ve geleceğimiz için yeni bir ışık kaynağı, sağlıklı bir toplum olma yolunda yeni bir tuğla taşı. İşte tam da bu yüzden diyoruz ki;

iyi ki varsın yürüyen kitaplar iyi varsın gezici kütüphanem

Yazan: Elif Gökmen Taban