Melton Library- Melbourne, Avustralya

Bu yazıda Melbourne’un hızla büyüyen ilçelerinden biri olan Melton’da belediye tarafından hizmete sunulan halk kütüphanesinden ve sunduğu hizmetlerden bahsetmek istiyorum. Ilk olarak şunu belirtmek isterim ki; kütüphane kültürü gelişmiş bir toplumdur ve bu imkan lüks olarak değil, vatandaşa sağlanması gereken temel ihtiyaçlardan biri olarak algılanmakta ve uygulanmaktadır. Bina kısa süre önce tadilattan gecmis, verilen hizmetin etki alanı artırılmış ve daha da cazibeli hale getirilmiştir.

 

Aşağıdaki fotoğraf 1. katta yer alan çocuk bölümünden. Bebek arabasıyla gelebilecek ebeveynler düşünülmüş ve gerekli kolaylıklar sağlanmış. Camlı bölümlerin çok olması nedeniyle içerisi aydınlık ve huzurlu. Bölüm, 0-12 yaş arasındaki çocuklara hitap edecek şekilde düzenlenmiş. Örneğin; rafların boyu, masa ve sandalyeler, oyuncaklar ve kitapların dizilimi çocukların kullanımına uygun ve ilgi çekici.
Karşıdaki odalarda, 0-2 yaş arasındaki çocukların doğumdan sonra gelişimini ve aşı düzenini takip edebilmek için yaptırılması zorunlu olan sağlık kontrolleri randevu sistemiyle yapılıyor. Bu hizmet için hastanenin değil de kütüphanenin seçilmesi mükemmel bir fikir ve gayet güzel işliyor. Gelen çocuk doktorla karşılaştığını bile farketmiyor.

Okul öncesi 1000 kitap‘ kampanyası ile çocukların okuldan önce (0-5 yaş) en az bin kitap ile tanışması uzmanlar tarafından tavsiye ve kütüphaneler tarafından teşvik ediliyor.

Kütüphane tarafından düzenlenen ücretsiz bebek ve masal saatlerinde oyunlar oynanıp, kitaplar okunuyor. Her iki haftada bir düzenlenen ebeveyn ve bebek arabası yürüyüş grupları, küçük bebekleriyle evde kalan annelere nefes almak için bir fırsat, aynı yaşta çocukları olan ebeveynlere de tanışma ve dayanışma imkanı sağlıyor.

Daha büyük çocuklar için konsol oyunlarının bulunduğu bir bölüm de hazırlanmış.
Kitapların yani sıra tüm ailenin kullanabileceği tenis raketi, futbol topu, bowling seti ve fitness seti gibi spor malzemeleri de ücretsiz olarak ödünç alınabiliyor.

Kütüphanenin sunduğu diğer hizmetler arasında ücretsiz internet erişimi, yerel iş arama sitelerine erişim, yetişkinlere temel internet kursları ve diğer online kurslar, kütüphaneye gelemeyen yaşlı ve engelli vatandaşlar için ev servisi yer almaktadır. Bu hizmetlerin birçoğu gönüllü çalışan vatandaşların sayesinde yürütülmektedir.

Bu tur güzel örneklerin güzel ülkemizde de uygulanması dileğiyle, sevgiyle kalın.

Betül Behiç

Fotoğraflar için kaynakça: http://www.shawcontractgroup.com.au/blog/tag/green-star/