Naperville Public Library- Umduklarim ve Bulduklarım

Merhaba,

Bir çocuk kütüphanesinden beklediklerim hemen hemen şunlardır; 0-14yas için zengin kitaplar, dergiler, CDler, masal ve oyun saatleri, güvenli internet ulaşımı, oyuncaklar, güleryüzlü personel, canlı renklerde raflar, masalar ve sandalyeler…

Ancak, bu haftaki kütüphane ziyaretimde umduğumdan biraz fazlasını buldum ve heyecanla sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle içimizi açan, daha kapıdan girer girmez bizi etkisi altına alan fiziksel özelliklerinden bahsedeyim.

                         

    

Yağız’la, en çok ilgimi çeken bölüm; ferah, renkli, gelişimine uygun bolca oyuncağın olduğu bu köşe idi.

 

 

Bu kadarını ummuyordum mesela. Küçük çocukların bölümüne, bir bebek bakım odası da koymuşlar. 20 aylık bezli bir çocukla kütüphane ziyareti yapıyorsanız, bu odayı koymayı düşünenlere içinizden defalarca teşekkür edersiniz.

              

 

Bu şirin kukla evi ve rengarenk kuklalar, hayallere açılan kapılar olan masal saatlerinin ev sahipligini yapıyor bu kütüphanede. Çok sevimli değiller mi?

    

Bir süre etrafı keşfettikten sonra, kütüphaneciden programlar kataloğunu alıyoruz. Bebek, çocuk, ilk gençlik, ve yetişkinlik başlıklarında toplanmış o kadar çok programları var ki, ancak kataloga sığdırabilmişler. Dikkatimi çekenler arasında şunlar vardı:

– Çocuklara kodlama dersleri (Erken yaşta kodlama öğrenmenin faydaları uzmanlarca bu kadar çok dile getirilirken, bu programı koymaları harika olmuş!)
– Müzede masal saati
– Çocuklara dikiş dersleri
– Gençlerle 3 boyutlu dizayn programları
– Gençlerle robotik üzerine programlar (Aman Allahım!)
– Yine gençler için cv hazırlama ve iş görüşmesi üzerine programlar
– Yetişkinler için uluslararası film gösterimleri
– Vergi iadesi formları üzerine danışmanlık
– Photoshop, Pyhton, 3D software programları

 

Bu renkli el broşürlerinde kitapları gruplandırmışlar; Klasikler, fantastik kitaplar, tarih kitapları, 1. sınıf kitapları, 2. sınıf kitapları, 5. sınıf kitapları vb.

           

Masalara bıraktıkları kitaplara ayraç niyetine, böyle sevimli notlar ilistirmisler; ” harika bir kitabım”, “beni eve götür”
Küçük ama kütüphane üzerine ince ince düşünüldüğü mesajı veren sevimli detaylar…

Ve son olarak, girişte duvara monte edilmiş bu raflara, yeni çıkanlar ve popüler kitaplar yerleştirilmiş. Ha-ri-ka!

Böyle kapsamlı hizmetleri olan bir kütüphaneyi ilk kez ziyaret ettim ve gerçekten etkilendim. Üzerine kafa yorulmuş ve kütüphaneyi hayatın içine nasıl daha fazla dahil edebiliriz sorusuna cevap aranmış. Kütüphane; hem kariyer danışmanı, hem film eleştirmeni, hem yazarlık eğitmeni, hem dikiş öğretmeni, hem kodlama kursu, hem dizayn ve yaratıcılık koçu olmuş, ve hayatların tam orta yerine kurulmuş. Benim de gönlüme taht kurdu.

Sevgiler