Safranbolu İlçe Halk Kütüphanesi: Okusun da Büyüsün Projesi

Safranbolu İlçe Halk Kütüphanesi; ilçe ölçeğinde hizmet veren diğer kütüphanelere örnek olacak nitelikte bir Proje ile dikkat çekiyor.

Okusun da Büyüsün Projesi bana göre “var olan imkansızlıkları eleştirme” ve bu durumu takiben “kabullenme” sürecine karşı “daha iyisi olabilir” ve hatta “DAHA İYİSİ OLMALI!” hayalini bir adım daha ileriye taşıyarak hayata geçirmenin karşılığıdır.

Ülkemizde henüz kabul görmüş bir kütüphane kültürünün oluşmadığını söylemek yanlış olmaz diye düşünüyorum. Bunun birçok nedenini sıralamak mümkün. Ancak; bunun değişmesi de mümkün. Ve eğer daha iyisinin olabileceğine yürekten inanırsanız, önünüze çıkan engeller küçülürken imkanlar da ters orantı ile çoğalacaktır.

Safranbolu İlçe Halk Kütüphanesi, çocukları kütüphane ile buluşturmaya karar verdikten sonra OKUSUN DA BÜYÜSÜN Projesi ile 2014 yılında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) Sosyal Kalkınma Mali Destek Programına kabul edilmiştir ki Sosyal Kalkınmadan bahsediyorsak buna en değer ve çok yönlü toplumsal kazanım sağlayan kamusal hizmetlerin başında halk kütüphaneleri gelmektedir.

 

Proje, 13.06.2014 tarihinde sözleşme imzalanarak uygulanmaya başlanmıştır.

Safranbolu İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü “Okusun da Büyüsün ” adlı projesi ile;

Çocukların zevk alacağı bir ortam yaratma ve okuma-yazmayı oyunlarının bir parçası haline getirerek, çocuklara ve ebeveynlerine kütüphanelerden nasıl en etkili biçimde yararlanabileceklerini öğretmek ve örnek bir kütüphane tanıtımı ile bu yaş grubuna yönelik olarak verilen hizmetleri tanıtarak büyük olasılıkla ileri ki yıllarda da kütüphane kullanıcısı olarak kalmalarına katkı sağlanması amaçlanmıştır ve proje bütçesi 60 bin TL’dir.

PROJE KAPSAMINDA YAPILANLAR

 • Proje ile bina girişinde çok dik bulunan engelli rampası ve merdivenler değiştirilerek yenilenmiş ve rampa kullanılabilir hale getirilmiştir.

 • Bodrum katta bir salon gerekli boya, badana ve resimleme çalışmaları yapılarak çocukların zevk alacağı bir ortam yaratılmıştır.

 • Bodrum kata inen merdivenler mermer kaplanarak, krom korkuluk yapılmıştır.

 • Çocukların hayal güçlerini geliştirmelerinde olanak sağlamak için merdivenlerden itibaren koridor boyunca resimlendirilerek Okul Öncesi Çocuk Bölümüne ulaştırılmıştır.
 • Anne-babaların, çocukları ile birlikte oyun oynayabilecekleri, vakit geçirebilecekleri hoş bir ortam oluşturuldu.

 • Yaş gruplarına uygun yeni masa, sandalye, kitap rafı, oyuncaklar alınarak donatılan Okul Öncesi Çocuk Bölümümüz 24.10.2014 tarihinde törenle hizmete açılmıştır.

ETKİNLİKLER

 •  Okul öncesi çocuklarla masal okuma,
 • parmak oyunları,
 • çizgi film gösterimi,
 • drama,
 • kukla oyunları vs.

“Amacımız erken yaşta çocukları kütüphane ve kitapla tanıştırmak ve ilerde okuyan bireyler olarak görmek…”

Safranbolu İlçe Halk Kütüphanesi

Ayrıca isteyen anne, baba, bakıcı çocukla beraber geliyor hem oynuyorlar hem kitap alıyorlar.

Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi öğrencileri alan derslerini Kütüphanede yapıyor. Bu çok önemli bir fark. Çocuk bölümlerinde çocuklarla iletişim kurmayiı bilen personelin varlığı çocuk bölümünü daha sürdürülebilir yapacaktır. Bu nedenle, üniversite ve liselerin ilgili bölümleri ile bu kapsamda iş birliğine gitmenin dönüşü çok başarılı olacaktır.

Ayrıca Kütüphanede Çocuk Gelişimi Öğretmeni geçici görevli çalışıyor.

Aylık Haydi anne kitap okuyalım etkinliği

Anne çocuk beraber geliyor çocukları çizgi film, oyun ve masal okuyarak genç gönülleler eğlendirirken anneler kitap okuyor

Üyelerimiz bu bölümdeki kitaplardan tek seferde en fazla 3 kitap alarak 15 gün süreyle yararlanabilmektedir. Kitaplar için bir defaya mahsus süre uzatımı yapılmaktadır. Bu işlem telefonla da yapılabilir.