Çocuk Kütüphanesi Gönüllüleri

Kütüphane, özellikle 0-6  yaş çocuk kütüphaneleri deyince ne gelir akla? İçinde oyun kurulacak alanlar, aktivite bölümleri, masal köşesi ve çocukların boyuna uygun dizilmiş çocuk kitapları.
Peki sizin semtinizde böyle özellikte çocuk kütüphanesi var mı? Evet demenizi beklerdim ama maalesef. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk kitaplığına bağlı bu özellikte sadece dört çocuk kütüphanesi var olduğunu biliyor muydunuz? Geçen ay İstanbul Büyükşehir Belediyesi Müzeler ve Kütüphaneler Müdürü Ramazan Minder Beyfendiyle bir söyleşi gerçekleştirdim. Ramazan Bey çocuk kütüphanelerini önemsiyor ve bu bağlamda kendisinin hayali olan projeyi, Nasrettin hoca çocuk kütüphanesini açtıklarını ve arttırmak için uğraştıklarını belirtti. Kütüphane sayısının az olmasının bazı nedenleri var. Mekan ve gönlünü bu işe vermiş görevliler gibi. Asık suratlı kütüphane görevlilerinin bütün yapılanları mahvedebileceğini ve bu işi aşkla yapacak bireyleri bulmaya uğraştıklarını,  bazı bölgelerde mekan sıkıntısı yaşadıklarını ama bunların hayallere engel olamayacağını belirtti. Annelerden bu bağlamda ortaklık talep ettiklerini daha çok gönüllü anne daha çok çocuk kütüphanesi demek olduğunu hatırlattı. Kütüphaneleri sıcak yuvalara dönüştürmek ve anne-çocuk eğitimleri vermek istediğimizi bu konuda desteğe ihtiyacımız olduğunu söylediğimde, sonuna kadar arkamızda olduğunu ve bu gönüllü annelerin sayısının artmasının kendi diledikleri de olduğunu söyledi. Şunu gördüm ki çocuk kütüphaneleri hayal değil. İstersek ve talep edersek samimiyetle, bütün kapılar açılıyor.
  Ramazan beyin hayali olan Nasrettin Hoca çocuk kütüphanesinde ilk eğitimimiz başlıyor. Kidnooks Masal evi sahibesi Sevgili Ayşegül Dede ilk eğitimi gönüllü olarak verecek. 24 Mart saat 14-16 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan bu etkinliğe anneler çocuklarıyla beraber katılabilecekler. Anneler sesli kitap okuma eğitimi alırken, yavruları kütüphanede bol bol oyun oynayacak. Peki gönüllü kütüphane görevlisi ve masal okuyucusu nasıl olunur.? Öncelikle çocukları ve Kütüphaneleri sevmelisiniz. Sonrasında İstanbul ve Türkiye genelinde çocuk kütüphaneleri keşifleri yapmalısınız ve alacağınız eğitimle çocuk kütüphanelerinde gönüllü masal okuyucusu olabilirsiniz; bence olmalısınız da.  Bu şartlara uygun iseniz başvuru yapın o zaman @havvaileademinmeyvesi bakınız.  www.kutupanne.com.
Hayaller gerçek oluyor..