HAY-ON-WYE: Town of Books (Kitapların Kasabası)

Kitaplardan bir şehir mi? Bir kitap aşığının kulağına ne kadar da cezbedici geliyor değil mi? Sanki bir romandaymış hissi veren sokakları, pencereleri kitaplarla dolu, karşınıza çıkan her üç dükkândan birisi buram buram kitap kokan bir kitapçı. Zaten Birleşik Krallığın büyük şehirleri de dahil her bir köşesi tarihle iç içe. Eskinin yeniyle uyumu ve hayranlık uyandırıcı. Bu etkileyici ortamı ağaçlar ve yeşil tam anlamıyla romansal bir havaya buruyor. Birde üzerine yağmur eklendiğinde, adeta şiirsel bir görsel şölen oluşturuyor etrafın manzarası. Lakin küçük yerleşim yerleri, kasabalar ve köyler şehir hayatının koşturmacasından sıyrılıp çok daha dingin vakitler sunuyor size.

İşte Hay-On-Wye; Galler’de bulunan şirin mi şirin bir kasaba. Üstelik ismi de büyüleyici: Town of Books (Kitapların Kasabası).

Kasabanın hikayesi şöyle:

Richard Both isimli kitapları seven bir adam 1962′ de şehirde bulunan eski itfaiye binasını satın alarak ikinci el bir kitapçı açmış. Parasız aristokratlardan ucuza satın aldığı kitapları satmaya başlayan Booth, dükkânı açıktan 10 sene sonra Hay Kalesine taşınmış. Booth kendini 1977’de bağımsız Hay-on-why Kralı ilan edince bu kasabanın popülerliği son derece artmış. Bunun sonucunda Hay-On-Why büyük bir kitap koleksiyonuna ev sahipliği yapan binlerce turist ve kitapseveri ağırlayan bir kitap kasabasına dönüşmüş.

Nüfusu 1500 kadar olan kasabada toplam 40 farklı kitapevi bulunuyor. Ve bu kitapevleri oldukça zengin bir arşive sahip. Kasabada kafanızı çevirdiğiniz her yerde kitapla ilişkili bir şeyler görmek mümkün. Kitaplar yollara sokaklara serpilmiş. Öyle ki bazı evlerin pencerelerini, giriş kısımlarını kitaplar süslüyor.

Kasaba sanki bir konsepte uygun özel ayarlanmış gibi. Kitapçıların içerisinde gezmek de çok keyifli. Bazı kitapçılarda kitap raflarının arasında sandalyeler, masalar mevcut ve insanlar buralarda kitap okuyor. İkinci el kitaplardan nadir bulunabilen bir çok kitaba ev sahipliği yapan  kasaba, yemyeşil bir yerleşim yeri. Kitapçılar dışında kasabada oteller, antika dükkânları kafe ve kulüpler yer alıyor. Buralar da dışarıdan oldukça sevimli görünen yerler.

Ayrıca 1988’den beri kasaba her sene ‘Hay Festival of Literature and Art’ isimli bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bu festival yaklaşık 2 hafta sürüyor. Festivalin günlük programları önceden belli, bununla alakalı internette bilgiler mevcut. Bu festival için gidip kasabada kalmaya niyeti olanlar aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak zorunda. İnsanlar festival boyunca çadırlarda kalmayı da tercih edebiliyor. Bu nedenle, şehir içinde kamp malzemeleri satan dükkânlar var. Oteller dışında konaklamak için Birleşik Krallık  genelinde bulunan, kahvaltı ve kalacak yer (bed and breakfast) şeklinde hizmet veren pek çok yer de mevcut.

Daha önce belirttiğim gibi programların gün ve saatleri önceden belirleniyor, bu bilgilere internetten erişilebiliyor. Internet sitesinden festivale katılmak istediğinizi belirten bir e-posta gönderdiğinizde festivalin program kitapçığı da postayla evinize gönderiliyor.

Kasabanın Londra’ya mesafesi arabayla yaklaşık 5 saat. Kitapsever herkesin görmekten çok mutluluk duyacağı masalsı bir kasaba. Ben hala donup dönüp çektiğim fotoğraflara bakıyorum.

Aklımda kalan kitapçıların listesini de buraya yazmak istiyorum. İnternetten sosyal medya hesaplarından buraları inceleme imkânı bulabilirsiniz.

1.Richard Booth’s Bookshop’ Cafe and Cinema.

2.The Children’s Bookshop

3.Addyman Books

4.Oxford House Books

5.Broad Street Book Centre

6.Hancoock & Monks Music

7.Rose’s Books

10.The Poetry Bookshop

11.Clock Tower Books

12.David Lees Books

13.Hay-On-Why Booksellers

14.Hay Cinema Bookshop

15.Francis Edwars

16.C.Arden Bookseller

17.Hay-On-Why Books

18.Booz Books

19.The King of Hay

#Hay-On-Why Library

‘En yüksek uygarlıkta kitap hala en yüksek zevktir. Onunla kendilerini doyurabilen insanlar felaketlere karşı panzehire sahiptir.’

 

Yazan: Gözde Çayır @kitapkanatli