Beze Elveda!

Zeyno 22 aylık olduğu zaman “Anne pöf yaptım” diyordu. Zeyno’ yu tuvalet eğitimi konusunda hiç zorlamıyorum. Çünkü bunu Zeyno’ nun hazır olduğu zamana bırakıyorum.
Ankara Arkadaş Kitabevi’ ne gittik. Fotoğrafta gördüğünüz Rechel – Johnny İle Beze Elveda kitabını aldık. Zeyno’ yu tuvalet eğitimine zorlamıyorum ancak teşvik edebilecek kaynakları
önüne sürüyorum. Bu tuvalet eğitimi vermek istediğiniz çocuklar için harika bir kaynak:

Yazarı: Dania Florina
Yayınevi: Beta Kids

Bu kitapta, Rachel küçük kardeşi Johnny’e lazımlığı kullanmasını öğretiyor. 12 sayfadan oluşan kitapta renkli ve yalın bir dil kullanılmış. Küçük balık çıkartmalarını lazımlık öğrenme
tablosuna yapıştırarak çocuğunuzla keyifli vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Tuvalet eğitimi ile ilgili kısa bir bilgi vermek isterim.

Tuvalet eğitiminde ebeveyn tutumu çocuğun kişilik gelişimini önemli derecede etkilemektedir. Baskıcı bir tutum sergilenirse çocuk kabız olabilir ve ileri yaşlarında tutucu, inatçı ve cimrilik gibi özellikler gözlenebilir. Baskı altında olan çocuk kızgınlık duyabilir ve dışkısını altına yapabilir. Daha sonraki yaşlarda başkalarına zarar vermekten hoşlanabilir, sinir nöbetleri geçirebilir. Tuvalet eğitiminde baskı altında tutulan çocuklar okul yaşantısında da zorluk çekebilir. Çünkü davranışlarında diğer arkadaşlarına göre daha fazla inat gözlenecektir. Dışkılamaya özendirilen çocuk dışkılamayı önemser, ileride yaşamında yaratıcılık, üretkenlik özellikleri daha ön planda olabilir.

Psikolog Anne: Psk. Nisa Güneş Dede