Doğa ile kitabı birbirinden ayırabilir miyiz bu mümkün mü? Peki ya çocukla doğayı?

Çocuklara kitap okumanın Sayısız faydalarını hepimiz biliriz. Çocuğun düşünce yapısını genişletmek, kelime haznesini zenginleştirmek, ona empati yeteneği kazandırmak, kitabın
orada Mütemadiyen hazır bir dost olarak beklediğini vurgulamak, hayal gücünü geliştirmek ve daha niceleri. ..

Peki ya doğa ile kitabı birbirinden ayırabilir miyiz bu mümkün mü? Peki ya çocukla doğayı?

Şöyle huzurlu bir ortam hayal edin desem, sessiz sadece kendinizi dinleyebileceğiniz bir yer… Düşlediğinizinde aklınıza aklınıza gelen ilk mekan neresidir?

güçlü gövdesine sırtınızı dayayabileceğiniz, yemyeşil yaprakları olan bir ağaç ve bu ağaca yaslanıp kitap okuduğunuz biran… Birçok ağacın bir arada yaşadığı bir orman pek çoğumuzun hayalinde canlanandır aslında…

Bir dakikalığına hayatın koşuşturmasını ve gürültüsünü bir yana bırakıp ormanı dinleyelim.. Kuşların sesi.. Çalı çırpının sesi… Belki de ortalıkta gezen böceklerin sesini duyarız ve gözümüzü kapattığımızda iç dinginliğimizi ancak öyle bir ortamda buluruz.

Çocuklar için doğanın birçok farklı tarafı vardır; hem korkular hem bu korkulara çözümler. Hem bir gizem hem de macera ve eğlence. Örneğin; ağaçların arasındaki bir patika da yürüdüğünde karşılaştığı bir çalı yığını korkularını beslerken , yere dökülmüş Meşe palamutları heyecanına ortak oluverir,

Tüm heybetiyle, ışıl ışıl güneşe kafa tutarcasına yükselmiş bir mantarın ise bu küçük kaşifin merakını ve mutluluğunu arttıracaktır… böylesi deneyimlerle dolu bir orman keşfetmek için minik meraklılarımızı beklerken, hiç çocuklar oradan ayrılmak ister mi?

Doğa hangi biçimde görünürse görünsün bir çocuğa anne ve babasının dünyasından farklı daha çeşitli ve engin bir dünya sunar; onu genişletir… tıpkı kitaplar gibi..

Doğa ve kitap ikilisi sanal ekranlardan farklı olarak, çocuklardan zamanı çalmak şöyle dursun onu genişletir görsel imgelem gücünün ve duyguların tam kullanımını teşvik ederek çocuğun yaratıcılığını besler.

Bu da çocukta özgürlük ve hayal gücü için geniş bir alan sunar .tıpkı bir kitapta olduğu gibi.

Doğa aslında, her şeyin ötesinde merak duygumuzu besler.

Oğlumla daha çok ormanda kitap okumaya çalışıyoruz. Kapalı mekanların sınırlamalarına karşı doğanın kucaklayıcı ve müstesna, serbest hali onu daha çok mutlu ediyor. Çünkü orada “Özgür”. İstediği gibi dolaşabiliyor ya da istediği gibi dikenlere bitkilere dokunabiliyor, derede akan suyun sesini başka bir şeye benzemeyen bu huşu anını zihnine kazıyabiliyor.

Bir zeytin ağacının altında istediği kitabı o an, orada okutarak o büyük keyifi zeytin ağacıyla paylaşabiliyor. Bir çocuğun duygusal bağ kurduğu bir ağaca ezberlediği kitabı anlatmasındaki o mutluluğu tarif etmek mümkün mü?

Belki de bir mantar bulduğunda ki o keyif ve mantarla ilgili bir kitap okuduğumda o ilişkiyi çok rahat kurabiliyor olması ya da ormanda okunan yayazulanın hikayesini, “Acaba ben de şimdi onunla karşılaşır mıyım?” diye düşleyerek çam Ormanın içinde merakla gezmesi, topladığı kozalaklara kitap okuması bunları tarif etmem kelimelerle pek de mümkün değil.
Oğlum ormanda daha sakin bir çocuk, daha mutlu , daha çok sohbet eden bir çocuk haline geliyor . Ormana gitmek için hazırlanırken kitap seçmeye çalıştığında kütüphanesinden genellikle orman ile ilgili kitaplar buluyor ya da küçük bir bağlantısı ormana ağaca keşfe dayanan kitaplar seçiyor. Ormanda dolaşırken Meşe palamutları toplayıp çantasında onunla ilgili bir kitap taşıdığını bilmesi,
derede akan suyun içerisine taş atması taşın çıkardığı sesi dinlemesi ve bu keşfin sonunda dinlenmek için oturduğumuzda elimize hemen bir kitap tutuşturması….


duygusal bağ kurmak ve somutlaştırmak için bundan daha iyi bir yöntem düşünemiyorum.

Kendi keşfinden yola çıkarak kitaba uzanan bir doğada öğrenme , keyif alma, mutlu olma ve büyüme yolculuğu bu bizimki.

Yazan: Ayşe Basmacı


Siz de bu büyülü deneyimi bizimle paylaşmak ister misiniz?

İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanemiz, Küçük Orman Yolcuları ve Kütüp-anne işbirliği ile sizleri doğayı keşfe ve keyifli bir masal saatine davet ediyoruz.