100 Güne 100 Kitap Projesi

Yazan: Çocuk Gelişimcisi Deniz TOPRAK

Kitap, her insanın ruhunda büyütmesi gereken bir tohumdur. Bu tohum ne kadar küçük yaşta toprağa bırakılırsa ruhumuzdaki orman o kadar büyük; tohum ne kadar kaliteliyse orman aynı ölçüde gür ve yaşam dolu olur. Çocuklarımızın ruhuna bırakacağımız tohumların kaliteli olması için dikkatle seçtiğimiz kitapları, etkili yöntem ve teknikler kullanarak okuduk. Bu süreci hem çok eğitici hem de olukça keyifli bir şekilde tamamladık.

Projemizde her gün için işlediğimiz konuyu içerik olarak destekleyecek      kitaplar okumaya çalıştık. Kitapları muhakkak kitabımızın adı, yazarı, çizeri, çevireni ve yayınevini ifade ederek okumaya başlıyoruz. Yazarın daha öncesinde okumuş olduğumuz kitabı var mıydı?, ya da okuduğumuz kitabın yayınevinden çıkmış başka kitapları okumuş muyduk? Gibi sorular sorup, sohbet ettik. Üzerinde günlerin yazılı olduğu ve içerisinde okumuş olduğumuz kitapların görsellerinin bulunduğu çizelgeleri inceleyerek sohbetimizi genişlettik. Çizelgelerimiz çocukların boy hizasında, rahatça inceleyebilecekleri yerlerde konumlandırdık. Kitaplarımızı keyifle okuduk. 100. Günümüzde ise 100. Gün kitabı olarak seçmiş olduğumuz ‘’Kırmızı Kanatlı Baykuş’’ isimli resimli hikaye kitabımızı kukla kullanarak okuduk. Ardından öncesinden çekilişini yapmış olduğumuz kitap hediyeleşmemizi gerçekleştirdik. Devamında ise bol bol eğlendik ve pastamızı kestik.

Bu süreçte biz, birer birer saymayı gün gün okuduğumuz kitaplarla öğrendik. Her gün yeni kelimeler, farklı düşünceler öğrendik. Her şeyi hayal ederek mümkün kılmayı öğrendik. Gün gün beklemeyi, sabırlı olmayı öğrendik. Okuduğumuz kitabın her sayfasına, kitaba verilen emeğe saygı göstermeyi öğrendik. Günde bir kitabın yetmediği zamanların olabileceği gibi bazı kitapların her gün okunacak kadar mucizevi olduğunu öğrendik. Tekrar tekrar okuduğumuz kitaplardan dikkat edemediğimiz noktalara daha dikkatli bakmayı öğrendik. 99 gün boyunca okuduğumuz her kitap bizi özgürleştirdi. Özgürleşen ruhumuzla 100. Gün kitabımızı hep beraberce okuduk. Birbirimize en sevdiğimiz kitapları hediye ettik. Sana değer veriyorum demenin en güzel yolunun kitap hediye etmek olduğunu öğrendik. Şenliğimizi gerçekleştirdik. Projemiz için günler sona erdi, ama kitaplar ve hayaller asla…

100 Güne 100 Kitap Projesi bir okul öncesi öğretmeninin başlatmış olduğu çok kıymetli bir proje. Bir çocuğa kitap okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla kitap okumak, bu projeyi devam ettirmek için zaman ve emek harcamak çok kıymetli. Her gün bir kitap okumak; o kitabın yazarını, çizerini, yayınevini ve çevirenini ifade etmek, kitaba harcanan emek hakkında çocukları bilgilendirmek geleceğe yapılan önemli bir yatırım olacaktır. Bu yatırımın etkili olabilmesi, gür ve yaşam dolu bir orman yeşertebilmesi için yalnızca öğretmenin bu süreci gerçekleştirmesi yeterli gelmeyecektir. Eğitimin sacayağı dediğimiz okul-aile-çocuk üçgeninde gerçekleştirilecek eylemler çocuk için etkili olacaktır. Okulda devam ettirilen okuma projesi evde sürdürülmediği sürece çocuk kitap okumayı yalnızca bir mekanla sınırlandırabilecektir. O sebeple öğretmenin olduğu kadar ailenin de sorumluluk alması ve süreçte projeye destek sağlaması çok önemli olmaktadır.

Proje Kitap Listesi için tıklayınız.