Çiğdemim Semt Kütüphanesi

ÇİĞDEMİM SEMT KÜTÜPHANESİ

ADRES: Çiğdem Mahallesi 1551.Cadde Can Yücel Parkı İçi

Temel amacı semt sakinlerinin yaşam kalitesini artırmak, giderek unutulmaya yüz tutan komşuluk ilişkilerini güçlendirmek olan ÇİĞDEMİM Eğitim, Çevre ve Dayanışma Derneği 1996 yılından bu yana  çok geniş bir yelpazede çalışmalar yürütmektedir.

Yapılan her etkinlik ve çalışmada insanların birbirleriyle tanışmalarına ve kaynaşmalarına böylece komşuluk ilişkilerini geliştirmeye çalışıyoruz.

Mahalle sakinleriyle birlikte yaptığımız çalışmalarda bir toplumsal sorumluluk bilinci geliştirmeye özen gösteriyoruz.

OĞUZ TANSEL SEMT KÜTÜPHANESİ

Çiğdemim Derneği Kitap okumayı sevdirmek, pahalı olduğu için kitap alamayıp, okuyamayan Çiğdemlilere yardımcı olmak amacıyla, 2001 yılında 300 kitap  ve çek yattan bozma bir kitaplık ile  Çiğdemim Semt Kütüphanesi Projesini başlatmış ve bu proje mahalle sakinlerinin desteğiyle hızla gelişerek şuanda 30.000’i aşan kitap sayısına ve yıllık 4000‘i aşan okuma oranına ulaşmıştır.

ÖDÜNÇ KİTAP

Ücretsiz olarak, belirli süre için evlere ödünç kitap verilmektedir. Tüm kitaplar web tabanlı KOHA otomasyon programına aktarılmıştır. Takibi Koha otomasyon programı üzerinden yapılmaktadır.

OKUR-YAZAR BULUŞMALARI

Kütüphaneler Yaşayan Mekanlar olmalı anlayışıyla ‘Kütüphanede Yazarlarla Buluşuyoruz’ etkinlikleri yapılmaktadır. Yazarları, mahalle sakinleri ile buluşturan söyleşiler gerçekleştirilmektedir.

EDEBİYAT TOPLULUĞU

Dernek bünyesinde, edebi sohbetler yapmak isteyen edebiyat severler için kültürel bir ortam yaratmak, şiir ve edebiyat dünyasını tanıtmak ayrıca oluşturulan kültürel ortamda mahalle sakinlerinin bir araya gelmesini sağlayarak Dernek-Üye ve komşuluk ilişkilerini güçlendirmek amacıyla edebiyat topluluğu oluşturuldu.

Edebiyat Topluluğu her ay belirlediği bir yazar ve kitabı her yönüyle inceliyor. Ayrıca şiir akşamları da düzenliyor.

  • Hem çocuklar hem de yetişkinlerle mahalledeki parklarımızda «Parkta Okuma Günleri» düzenlemek istiyoruz.
  • Çocuklara uygulamalı olarak kütüphane kullanımı eğitimi verilmesi. 
  • Diğer okuma grupları ile bilgi paylaşımını sağlayacak ortamların yaratılması. (Ziyaretler ortak etkinlikler, platform oluşturma)
  • Davet edilecek yazar ve şairlere ulaşmakta destek.

Kütüphane Fotoğraf Albümü

Kütüphane Şehri Projesi kapsamında yürütülen Ankara Okuma Kültürü Altyapısı çalışması kapsamında oluşturulmuştur.