Cin Ali Müzesi ve Kütüphanesi

Cin Ali Müzesi ve Kütüphanesi

1-A Sınıfı

1-A Sınıfı

1-A Sınıfı

1-A Sınıfı

Cin Ali'nin Çözümlü Alfabesi

Cin Ali'nin Çözümlü Alfabesi

Cin Ali Çocuk Bahçesi

Cin Ali Çocuk Bahçesi

Ankara Köşesi

Ankara Köşesi

Cin Ali Çocuk Kütüphanesi

Cin Ali Çocuk Kütüphanesi

Anı Köşesi

Anı Köşesi

#kütüphaneşehri

#kütüphaneşehri

Kütüphane Şehri Projesi olarak Cin Ali Müzesi ve Kütüphanesine konuk olduk.

Adres: Bülten Sokak No: 32 / 7-8 6680 Kavaklıdere / ANKARA   Telefon: (312) 426 80 42 
Web Sitesi: http://www.cinali.com.tr/    E-posta: cinfo@cinali.com.tr

Geçmiş ile gelecek arasındaki bağ: CİN ALİ

Cin Ali’yi tanımayanınız yoktur. Çocukluğumuzdan gelen bu tanışıklık şimdilerde kendi çocuklarımız ile yeniden canlanıyor. Sizce bugün 52 yaşında olan Cin Ali’yi özel ve başarılı kılan nedir?

Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından oluşturulan Cin Ali Müzesi ve Kütüphanesini gezdiğinizde bu sorunun tek bir cevabı olmadığını anlıyorsunuz.

Öncelikle Cin Ali kitapları yıllarca sürdürülen çalışmaların sonunda oluşturulmuş bir üründür. Yazarı Rasim Kaygusuz, Köy Enstitüsünden mezun olup 18 yaşında öğretmenliğe başladığında inandığı önemli bir şey vardı; oyun ve öğrenme birbirinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bu nedenle, eğitim materyallerini çeşitlendirmeye ve öğrenme sürecini kendi kurguladığı oyunlar ile zenginleştirmeye başladı. Kendisi gibi idealist olan eşi Remziye Kaygusuz ile sadece kendi öğrencileri için değil, ülkemizdeki tüm çocukların (özellikle okuma/öğrenme güçlüğü yaşayan) faydalanabileceği ürünler tasarladı.

Öyle ki ürünlerin üretimini kendi evlerinin bahçesindeki odunluktan dönüştürülen atölyede yaptılar. Rasim öğretmen için okulla ve okuma ile ilk kez tanışan birinci sınıflar uzmanlaşma gereken bir alandı. Bu nedenle, uzun yıllar sadece birinci sınıfları okuttu. Sevgi ve oyunla okula başlayan ve okumayı öğrenen öğrencileri için Rasim Öğretmenin yeri hala çok başka.

Cin Ali’nin bizim için bir diğer anlamı ise Ankaralı bir karakter olması. Cin Ali kitaplarındaki mekanların Ankara’nın 60’lı 70’li yıllarına referans verdiğini biliyor muydunuz? Hatta Cin Ali kitaplarındaki çocuk parkının Bahçelievler’de hala korunduğunu biliyor muydunuz?

Cin Ali hepimizin, bizim, en çok da Ankaralıların galiba 🙂

Cin Ali ile ilgili bir diğer gerçek ise kitabın karakterlerinin Rasim öğretmenin ailesi olması ve Cin Ali Müzesi ve Kütüphanesini ziyaret ettiğinizde kitaptaki Suna’nın (Nevin Kaygusuz Apaydın) sizi karşılaması.

Müzeyi gezerken hem 50 yıl önce ortaya konulmuş eğitim modeline hayran kalıyor, hem Cin Ali kitaplarının içerisinde geziniyor, hem geçmişe dönüp anılarınızı tazelerken çocuğunuz ile ortak bir değer üzerinden paylaşımda bulunuyor, hem bol oyunlu bir deneyim yaşıyor hem de dönemin Ankarasını keşfediyorsunuz.

Oynayarak, dinleyerek, dokunarak, öğrenerek, şaşırarak, izleyerek, yazarak, okuyarak ve daha da önemlisi ilham alarak gezdiğiniz müze sonrasında çocuk kütüphanesi ve çocuk edebiyatı araştırma kütüphanesine ulaşıyorsunuz.

Çocuklar için butik bir kütüphane ve içerisinde özenle oluşturulmuş bir koleksiyon mevcut. Henüz dışarı ödünç verilmese de kütüphane içerisinde okuma etkinlikleri ile aktif kullanıma açık bir kütüphane.

Diğer yandan, araştırma kütüphanesi ise çocuk edebiyatına ilgi duyanların bilgilerini besleyecek bir arşive sahip. Farklı yıllara ait çocuk kitapları, araştırmalar, hayat ansiklopedileri, çocuk ansiklopedileri ve daha nicesi…

1960lı yıllarda tasarım odaklı eğitim yaklaşımı ve oyunlaştırma konusunda ne denli yol alındığını keşfettiğiniz ve tüm gezi sonunda bolca ilham alarak bahçesinde kahvenizi yudumladığınız ve kapısından çıkarken kendinizi yeni fikirler üretirken bulduğunuz muazzam bir okuma kültürü mekanı, Cin Ali Müzesi ve Kütüphanesi. Bu nedenle, başta (özellikle ilkokul olmak üzere) öğretmenlerin ve daha da genelde çocuk ile yolu kesişen her kesin görmesi gereken bir değer olarak tanımlarsak yanlış olmaz sanırım.

Cin Ali Müzesi Turu: