Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi Çocuk Bölümü

Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi-Çocuk Bölümü

Adres: Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı No: 147/H 06800 Çankaya/Ankara
Telefon: + 90 (312) 295 70 00
Email: kutuphane@diyanet.gov.tr

Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Kütüphanesi 5 katlı olarak planlanmıştır. Zemin, 1 ve 2. katlarda özel çalışma odaları, sunum odaları, Peygamber Efendimize ait eserlerin yer aldığı özel bölüm, konferans salonu, çalışma ve okuma salonları bulunmaktadır. 3. kat ise nadir eserlerin yer aldığı bölümdür. Ayrıca arşiv katı da bulunmaktadır.  

Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi açık raf sistemine uygun olarak hizmet vermekte ve 300 kişi çalışabilmektedir. Kocatepe kütüphane şubesinde de aynı anda 135 kişi çalışabilmektedir. Ayrıca engelli okuyucular için materyaller ve özel çalışma odaları mevcuttur.

Hafta içi: 09.00 – 17.30 
Cumartesi : 09.00-17.00
Pazar günleri kapalıdır.

Kütüphaneden üyelik kaydı yaptıran araştırmacı ve öğrenciler de ödünç materyal alabilirler. Üyelik kaydı için T.C. kimlik numarası, adı soyadı, unvanı, e-posta ve cep telefonu bilgileri alınır. Kütüphane üyeleri en çok 15 (on beş) gün süreyle ve en fazla 5 (beş) eser olmak üzere ödünç kitap alabilirler. 15 gün iade süresinden 3 gün önce ödünç eser/eserler alan okuyucunun e-mail adresi ve cep telefonuna iade hatırlatması için uyarı mesajı gönderilir. Okuyucunun ödünç aldığı eser/eserlerle ilgili uzatma talebini bildirmesi halinde 15 (onbeş) gün ek süre verilebilir. Bu işlem o eser/eserler için 1 kere yapılabilir.

Çocuk Bölümü:

Kütüphanede çocuklar için de çocuk kitaplarının ve okuma alanının olduğu yer aldığı özel bir bölüm de yer almaktadır. Çok kitapları koleksiyonunda yaklaşık 5000 kitap bulunmaktadır. Engelli çocuklara yönelik sesli kütüphane, braille alfabesiyle basımı yapılan kitap ve dergiler ile materyaller ve özel çalışma odaları da yer almaktadır.