Halk Kütüphaneleri Nerelerde Var? Halk Kütüphaneleri Listesi

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren halk kütüphaneleri nerede var diyenler için hazırladığımız bu yazıda, halk kütüphaneleri adres ve iletişim bilgilerine ulaşabileceğiniz bağlantıları paylaşmak istiyoruz.

halk kütüphaneleri

Ülkemizin dört bir yanında, bini aşkın mekanda, şehir merkezinden kasabasına, köyünden AVM, gar ve havalimanlarına kadar, çok farklı yerlerde karşımıza çıkan halk kütüphaneleri, ücretsiz üyelik imkanı ve pek çok güncel kitaba erişim olanağı ile popüler mekanlar olarak öne çıkmaktadır. Ders çalışmak veya kitap okuyarak kafa dinlemek için para harcama zarureti olmadan vakit geçirebileceğiniz halk kütüphanelerinin bazıları millet kıraathanesi olarak 7/24 hizmet vermektedir.

Peki, bir kısmı edebiyat müze veya çocuk/bebek kütüphanesi olarak yapılandırılan halk kütüphaneleri listesine nereden ulaşabiliriz?

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren halk kütüphaneleri listesine, kygm.ktb.gov.tr veya earsiv.gov.tr/Kutuphane-Listesi.aspx adresinden ulaşabilirsiniz. Söz konusu listede kütüphanelerin adres, telefon numarası ve internet site adresi gibi iletişim bilgileri ile faaliyette olup olmadığını da görebilirsiniz. İl ve ilçe bazında filtreleme yapma olanağı da sunulmaktadır.

Dilerseniz kütüphane mobil uygulaması (Kütüphanem Cepte) yardımı ile evinize en yakın halk kütüphanesinin yerini öğrenmeniz, e-devlet uygulaması ile üyelik işlemlerini gerçekleştirmeniz de mümkündür. koha.ekutuphane.gov.tr üzerinden  katalog taraması yaparak aradığınız kitabın hangi kütüphanede bulunduğunu ve ödünç almaya uygun olup olmadığını da görebilirsiniz. Herkese keyifli okumalar.