Müzecik

Müzecik

Adres : Aziziye Mah. Portakal Çiçeği Sokak. 37/7 Çankaya / ANKARA
Telefon : 0312 417 72 73
E-Posta : bilgi@elmacocuk.com
http://muzecik.org/

Çocuk Edebiyatı Koleksiyonu

Kuruluş çalışmalarına 2012 yılında Elma Yayınevi’nde başlanan Müzecik’in adını yayınevi kurucusu Ahmet Şerif İzgören vermiştir.

Müzecik, çocuk kitabı yazarlarının, çocukların, öğretmenlerin, ebeveynlerin çocuk edebiyatı çatısı altında buluştukları bir yer. Konuklarımızla birlikte, Osmanlı’dan başlayıp Cumhuriyet Dönemi ile devam eden ve günümüze uzanan çocuk edebiyatımızın gelişim serüvenine tanıklık ediyor, çocuk edebiyatımıza yapı taşı olarak yerleşen yazarlar ve yapıtları ile tanışıyoruz. Dünden bugüne karşılaştırmalar yapıyor, değerlendirmelerde bulunuyoruz. Kimi zaman anlatımlar, söyleşiler, canlandırmalar ve atölyelerle destekliyoruz bu tanışıklığımızı.

Koleksiyonumuzda 1383 adet kitap ve
süreli yayın bulunmaktadır.

İşte Etkinliklerimizden Bazıları:

  • Çocuk edebiyatı tarihine yolculuk.
  • Kitabın yayın yolculuğu.
  • Yazar söyleşileri.  
  • Araştırmacılar ile söyleşiler.
  • Doğaçlamalar ve canlandırmalar.
  • Çizerlerle görsel anlatım (resim, karikatür, fotoğraf vb.) atölyeleri.

Bağışlar veya alım yoluyla oluşturulmaya başlanan Müzecik koleksiyonumuza, yazarlarımızın imzalı kitapları, yazı malzemeleri, yazdıklarına veya yazarlıklarına ilişkin objeleri de dahil ediyoruz.

Müzecik konukları, çocuk edebiyatımızın izlerini takip etmeye yayınevimizin “Müzecik çekirdeği” dediğimiz alanından başlayıp koridorlarında devam ederken, ekibi tanıyarak kitabın yayın yolcuğunu da keşfediyor. Çocuk edebiyatı kültürümüzü araştırmak ve tanıtmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Müzecik, aynı zamanda çocukların hayal güçlerini büyülemeyi de hedefliyor.

Elma Yayınevinin içerisinde yer alan Müzecik kapısından girdiğiniz andan itibaren sizi tüm samimiyeti ve sıcaklığı ile sarıyor. İnanılmaz bir huzur ve ilham kaynağı olan mekanda kendinizi harika fikirler ile çevrelenmiş hissediyorsunuz.

Düşünsenize Elma Çocuk kitaplarının bir çoğunun ilk sohbetleri burada yapılmış, ilk imzalar burada atılmış, sevdiğiniz yazarlar burada fikirler üretmiş… 

Müzecik’ten çıktıktan sonra Elma Yayınevi’nin harika çalışanları ile yayınevi yolculuğuna çıkıyor, kitabın mutfağı ile tanışıyorsunuz. Herkesin ama özellikle de çocukların bu emeği mutfağında görmesinde yarar var. Böylece kitap adabı ve saygısını oluşturmak çok daha kolay olacaktır.