Çocuklar için Felsefe Atölyesi

Atölye Adı:Dijital Yaşam: İnfodemi Üzerine Konuşmak

Eğitmenin Adı: Gül Ezgi Karaman

Eğitmen Unvanı: P4C Eğitmeni ve Kolaylaştırıcı

Atölye Katılım Sayısı: 12-15 kişi

Atölye Yaş Aralığı: 7- 14 yaş 

Atölye Süresi: 1,5 saat

Atölye Zamanı: 31 Ekim 2020
11.00 – 12.00
12.30 – 13.30

 

Atölye Kazanımları: Salgın dönemi en çok çocuklar üzerinde etki gösterdi. Okullarından, arkadaşlarından, ikinci öğretmenleri çevreden ve çocukların hayatlarının bir parçası grup oyunlarından uzak kaldılar. 

Bu atölyede çocuklar düşüncelerini paylaşacak, empati kuracak ve salgın ile ilgili sorgulama yaparak kanıtlanmış bilgiye ulaşmanın doğru yollarını bulacaklar. Atölye sonunda doğru bilgiye erişme yollarının öğrenen katılımcılar hem daha çok soru ile bu atölyeden ayrılacak hem de bilgiye ulaşmak için sağlam adımlar atacaklar. 

Atölye içeriği: Soru- cevap şeklinde ilerleyecek atölye içinde konuyla ilgili bir sunum yapılacak. Katılımcılar kolaylaştırıcının desteği ile kendi aralarında konuşarak birbirlerinin fikirlerine saygı duymayı deneyimleyecek. 

Atölye ile ilgili önemli not: Çocukların atölye sırasında bireysel olarak katılımları beklenmektedir. Ebeveyn katılımlı bir etkinlik değildir. 

Çocukların kişisel haklarına duyulan saygı ve sorumluluklar gereği atölyenin kayıt altına alınmayacaktır.

Gül Ezgi Karaman - Özgeçmiş:

Gül Ezgi Karaman, ağaçlara sarılan, doğanın ritmine ayak uyduran ve her daim sorgulayan bir çocuktu. Suyun, toprağın ve tohumun gizemini merak edip Ziraat Mühendisi oldu. “Toprak ve Bitki Besleme” bölümünde branşlaştı. Mezun olduktan sonra 10 yıl memur/mühendis olarak görev yaptı. Çocuk oyun alanları, yeşil alanlar ve regreasyon alanları tasarladı.

Merakını kaybetmeyen, doğaya saygı duyan çocuklar yetiştirmeyi istedi. Anne adayı iken Çocuk Gelişimi okudu. Alternatif eğitim pedagojilerine ilgi duyarak bu alanda yerli ve yabancı eğitmenlerden eğitimler aldı. Oğlunun merakını canlı tutan bir anne, P4C Eğitmeni olduğundan beri profesyonel olarak diğer çocukların da meraklarını taze tutmaya devam ediyor.

Kalemini elinden düşürmeyen Karaman, aylık yayınlanan bazı dergilerde yazıları ve çizimleriyle yer alıyor.

Küçük Prens kitapları koleksiyoneri olan Karaman’ın üç adet farklı dilde ve iki adet minyatür kitap olmak üzere beş adet Küçük Prens kitabı var. Doğanın iyileştirici gücünü, Fitoterapi bilimini anlatan birincilik ödüllü bir resimli masal kitabı var. Ayrıca yayıma hazırlanan ekoloji temalı kitapları var. Uluslararası Çocuğa Değer Katanlar Derneği’nin çocuk yazarları kategorisinde 2019 yılında aday gösterilmiş ve halk oylamasının yapıldığı anket ile birinci seçilmiştir.

İklim ve Sıfır Atık Savunucusu Karaman, şimdilerde kamu kurumlarında, okullarda ve derneklerde danışmanlık/eğitmenlik yapıyor. Çocuklara ve yetişkinlere Küçük Prens, geri-ileri dönüşüm, iklim değişikliği, sıfır atık, biyomimikri, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili farklı konularda atölye çalışmaları yapmaya devam etmektedir.

2016 yılında dünyaya gelen, kendisi gibi TEMA gönüllüsü Armin’in annesidir. İstanbul-Kadıköy’de ikamet etmektedir.