Çocuklar için Masal Atölyesi

Atölye Adı: Gerçeğin Peşinde Hikaye Kahramanları

Eğitmen Adı: Havva İrmak 

Atölye Kişi Sayısı: 15-20

Atölye Yaş Aralığı: 7-10

Atölye Zamanı: 24 Ekim 2020 / 13.30 – 14.30

 

Atölye İçeriği: Gerçeğin Peşinde adlı hikaye anlatımı gerçekleştirilip çocuklarla hayal gücünü ve sorgulamayı geliştirmeye yönelik uygulamalar yapılacaktır.  Gerçek bilginin peşinde olmanın yolları üzerine yaratıcı? drama ve masal anlatım etkinliği gerçekleştirilecektir.

Atölye Kazanımları: Sorgulayan, merak eden doğru bilginin kaynağını arayan çocukların 5N1K sorularını sormaları, İnfodemi, Medya ve Bilgi Okuryazarlığı kavramları üzerine düşünmeleri sağlanacaktır.  Şüphe ve hayal kasını geliştirmeyi hedefleyen çalışmaları ile eleştirel düşünmenin yollarını deneyimleyeceklerdir.

Atölye Konu Metni: Hikayelerde hep bir gerçek arayışı vardır. Kahramanlar gerçeğin peşinden koşarlar. Kahramanlar, elde ettiklerini akıl ve kalp süzgeçlerinden geçirerek, bilgiyi çeşitli kaynaklardan teyit ederek gerçek bilgiye ulaşırlar. Hikayelerde kahramanların, gerçek bir kahraman olabilmesi için ya bir yolculuğa çıkmaları gerekir ya da yaşadıkları yere bir rehber gelir. Bizim kahramanlarımız heyecanlı ve keşif dolu bir yolculuğa çıkıyor.

Hadi hazırlanın çocuklarrr!

Gerçeğin peşinde sorgulayan, araştıran, merak eden hikaye kahramanlarıyla bir yolculuğa çıkıyoruz. Bazen şaşırarak, bazen korkarak bazen yoldan çıkarak bazen de heyecanlanarak, bilginin keşfini, gerçek bilginin kaynaklarını, yalan haberin iç yüzünü, infodemi kavramının doğuşunu öğreneceğimiz keşiflerle dolu bir yolculuk… Hazırsan bize katıl.

Havva İrmak - Özgeçmiş:

Küçüklüğünden beri hayal kurmayı ve okumayı seven eğitmenimiz ilk hikayelerini dedesinden dinledi. Doğa aşığı ve çevreci bir babanın kızı olarak büyüdü. Yazmaya ortaokul yıllarında başladı. Lisede ise okul gazetesinde kitap eleştirileri yaptığı bir köşe yazarıydı. İlahiyat alanında lisans eğitimini, felsefe alanında ise yüksek lisans eğitimini tamamlayan Havva İrmak, kızı Zeyneb’in doğumuyla kendini çocukların dünyasında buldu. Çocuk Gelişimi okumaya karar verdi. Kütüp-anne Platformu İstanbul gönüllüsü olarak kütüphanelerde masallar anlatmaya, www.kutupanne.com sitesinde çocuk kitapları tanıtmaya başladı. Kızı iki buçuk yaşındayken, kızına erken okur yazarlık becerilerini kazandırmak için çıktığı yolcuğunda, tiyatro, drama, masal anlatıcılığı eğitimleri alarak kütüphanelerde profesyonel olarak masal anlatmaya devam etti. Diyanet TV Çocukça Masallar ve Hikayeler Programını hazırlayıp sundu. Kızı Zeyneb’in masal sahnelerinde gelişen hayal gücü sayesinde, Zeyneb’in hayal ettiği annesinin kaleme aldığı Bahar Getiren Masal isimli bir çocuk kitabı ortaya çıktı. Bu kitap, Kültür ve Turizm Bakanlığı ilk eser desteği kapsamında ödüle layık görüldü. Pandemi sürecinde sosyal medya hesabından yüzlerce çocuğa masal anlatmaya devam eden Eğitmen, Masalcı Havva İrmak Youtube kanalında masal anlatmaya devam ediyor.  Bilgi Kaşifleri Projesinin çok değerli çıktısı olan “Gerçeğin Peşinde” adlı hikayenin de yazarı olan Eğitmenimiz, çocukların dünyasında yer edineceğini düşündüğü hikayelerini yazmaya devam ediyor. Farklı edebiyat dergilerinde yazıları, kitap eleştirileri yayınlanan Havva İrmak, masalın iyileştirici gücüne inanarak farklı kurumlar bünyesinde ebeveynlere masal anlatıcılığı eğitimleri, çocuklara ise minik masalcılar isimli masal yazarlığı eğitimleri vermeye devam etmektedir.