RESİMLİ ÇOCUK KİTAPLARI

received_10154773748174759

Bugün dünya çapında yapılmış birçok araştırmaya bakarak; doğduğu andan itibaren hergün düzenli kitap okumanın, çocukların daha sonraki dönemlerde, okul başarısı üzerinde fark edilir ölçüde olumlu katkısı olduğunu söylemek mümkündür.

Bunun bilincinde olan her anne-baba çocuklarï ile hergün başbaşa okuma saati yapmaktan keyif alacaktır. Çünkü okul öncesi dönemde yapılacak okuma saatleri sadece eğitici değil, aynı zamanda aile bağlarını kuvvetlendirici nitelik taşımaktadır.

Ancak kitaplara erişebilmek ülkemizde kimi zaman imkanlat dahilinde mümkün olmaktadır. Ailenin ekonomik durumu kadar, yaşadığı yerde kolay ulaşılabilir kitapçıların olması ya da internet alışverişlerinde kitaplara dair yeterli ve tatmin edici yorumların bulunması gerekmektedir.

Tüm bu şartların herkes için aynı olmadığı ve olamayacağı göz önüne alındığında… şu sonuç ortaya çıkmaktadır:

BİR TOPLUMUN İLERLEMESİ VE GELİŞMESİ İÇİN TEMEL TAŞLARINDAN BIRI OLAN KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI VE BAĞLI YETENEKLERİN GELİŞMESİ EBEVEYNLERE BIRAKILAMAYACAK KADAR ÖNEMLİDİR.

Diğer bir deyişle; her çocuğun eşit sayıda kitaba erişme hakkı olmalıdır. Anne babanın ekonomik durumunun, çocukların kitap okumasına olan etkisini en aza indirmek toplumsal bir amaç olmalıdır.

20161102_100820

Bunum en sağlıklı, huzurlu ve sürdürülebilir çözümü ise kütûphanelerdir. Çocuk kütüphaneleri ya da kütüphanelerin içindeki çocuk bölümleri kaliteli ve yeterli hizmet verdiğinde geleceğe dair umudumuz… çocuklarïmızın da geleceğe dair rengarenk hayaller kurduğunu göreceğiz ki tüm güzel ve değerli şeyler minik bir hayal ile başlar…

Bu nedenle; Resimli Çocuk Kitabı Ayı’nın ilk etkinliği olan çekiliş fikrinde çizimleri ve pozitif enerjisi ile bana destek olan çizenanneye; hayallerime inanan ve hediye kitabımızı size ulaştırmak için gönülden heyecan duyan Kırmızı Elma Organizasyondan Özge hanıma; instagram üzerinden projenin logosunu paylaşarak aynı yolda umutlarımı güçlendiren yazaranne, okuranne, 40yildabiranneolmak, selimonumkitaplari, annevecocuk_kutuphanesi, nisanincocukkotaplari ve arasin_kitapligi hesaplarinin sahipleri sevgili annelere ve #resimlicocukkitaplari hashtagi altında melek yavrularının kitap okurken fotoğraflarını paylaşan  ve destek olan herkese çooook teşekkür ederim.

Ve işte Sevgili İlkay Marangoz’un harika kitabi Rengarenk Kasabası’nı kazanan şanslı kişi…..

Kazanan Katılımcı: @kahvecianne
Kazanan; @KAHVECIANNE TEBRIKLER 👏

Instagram DM’den bana ulaşırsanız hediyenizin en kısa sürede okuma saatinize katılmasını sağlamak isterim.

 

 

(Visited 109 times, 1 visits today)